Yüzlərlə azərbaycanlı Ukraynada etiraz edir – CANLI YAYIM
Kiyevdə Azərbaycan icmasının 150-yə yaxın üzvü Daxili İşlər Nazirliyi binası qarşısında etiraz aksiyası keçirir.
Oxu.az-ın əldə etdiyi məlumata görə, azərbaycanlılar yerli hüquq-mühafizə orqanlarının diaspora təzyiqlər göstərən və onun nümayəndələrini oğurlayan cinayətkarlara qarşı tədbirlər görməsini tələb edir.
Mitinq iştirakçılarının sözlərinə görə, cinayətkarlar heç də güc strukturlarından qorxmur. Məlumata əsasən, Ukraynada ümumilikdə 20-dən çox azərbaycanlı oğurlanıb; onların bir neçəsi Ukraynada bizneslə məşğul olan iş adamlarıdır.
Aksiya iştirakçıları əllərində “Ukraynaya investisiya qoymaq istəyirəm, ancaq bu təhlükəlidir”, “90-cı illərə qayıdırıq”, “Biz Ukraynada quldurluğa qarşı çıxırıq. Bizim uşaqları qoruyun!” və digər yazılı plakatlar tutub.
Qeyd etmək lazımdır ki, son zamanlar Ukraynada qətl hallarının sayı artıb; azərbaycanlılara qarşı sui-qəsdlər müşahidə olunur, onlar tez-tez qarət olunur; azərbaycanlı sahibkarların təsərrüfat obyektlərinə hücumlar həyata keçirilir; Kiyev və Ukraynanın digər bölgələrində diaspor fəallarına inzibati qaydada təzyiqlər göstərilir.
Bu kimi hallar Ukraynada yaşayan azərbaycanlılar arasında ciddi narahatlığa səbəb olur. Bir çox ailələr itkin düşən qohumları haqqında hələ də bir xəbər ala bilməyib, cinayətkarlar ifşa olunmayıb, heç kim cəzalandırılmayıb.
Bundan savayı, bir ay əvvəl azərbaycan əsilli Ukrayna vətəndaşı da oğurlanıb - ailəli olan həmin sahibkar barəsində heç bir məlumat yoxdur.
Ukraynada yaşayan azərbaycanlılar başda nazir Arsen Avakov olmaqla, ölkənin Daxili İşlər Nazirliyindən onların konstitusiya hüquqlarının qorunmasını, cinayətkarların ifşa olunmasını və Ukraynada quldurluğa qarşı ciddi mübarizənin aparılmasını tələb edir.скачать dle 11.3

Азербайджанцы митингуют у здания МВД Украины – ПРЯМАЯ ТРАНСЛЯЦИЯ
В Киеве около 150 представителей азербайджанской общины проводят митинг у здания министерства внутренних дел.
Как передаёт Median.Az со ссылкой на oxu.az, азербайджанцы призывают правоохранительные органы противодействовать злоумышленникам, которые оказывают давление на их местную диаспору и похищают ее представителей.
По словам участников митинга, преступники не боятся силовых структур. Отмечается, что всего в Украине похищено более 20 азербайджанцев, часть из которых - предприниматели.
Участники акции держат плакаты с надписями: «Я хочу вкладывать инвестиции в Украину, но это опасно», «90-е возвращаются», «Мы против бандитизма в Украине. Защитите наши жизни!» и другими.
Необходимо отметить, что в Украине участились случаи убийств, покушений на убийство, краж азербайджанцев. Неоднократно совершались нападения на объекты азербайджанских предпринимателей, оказывалось административное давление на активистов диаспоры как в Киеве, так и в ряде регионов Украины.
Это вызывает большое беспокойство среди азербайджанцев Украины, ведь отдельные семьи до сих пор не располагают информацией о пропавших родственниках, преступники не выявлены и не понесли наказания. Более того, месяц назад, был похищен гражданин Украины - этнический азербайджанец, предприниматель и семьянин, о котором до сих пор нет никакой информации.
Азербайджанцы Украины требуют от министерства внутренних дел Украины во главе с министром Арсеном Аваковым защиты своих конституционных прав, раскрытия преступлений и активной борьбы с бандитизмом в Украине.скачать dle 11.3