Ermənistanın dövlət borcu 14 milyard dolları ötüb
İyulun 31-nə olan vəziyyətə görə, Ermənistanın dövlət borcu 5 trilyon 163 milyard 913,2 milyon dram və ya 14 milyard 84 milyon dollar təşkil edib. İyun ayı ilə müqayisədə dövlət borcu 47 milyard 536 milyon dram (təxminən 128 milyon dollar - red.) artıb.
Bu barədə Ermənistan Statistika Komitəsinin hesabatında məlumat verilir.
Bu məbləğin əsas payını Ermənistan hökumətinin borcu təşkil edir - 5 trilyon 160 milyard 830 milyon dram. Bunun 2 trilyon 457 milyard 261,6 milyon dramını (təxminən 6,80 milyard dollar - red.) xarici borc, 2 trilyon 703 milyard 568,3 milyon dramını (təxminən 7,49 milyard dollar - red.) isə daxili borc təşkil edir.
Statistika Komitəsinin məlumatına görə, dövlət borcunun qalan hissəsi icmaların borclanmasının payına düşür - 3 milyard 83,2 milyon dram (təxminən 8,5 milyon dollar - red.).
Ölkənin Mərkəzi Bankının borcu iyulun 31-nə olan vəziyyətə görə, 168 milyard 698,8 milyon dram və ya 460 milyon 134 min dollar təşkil edib. Həmin vaxt dolların məzənnəsi 366,63 dram olub.
Xatırladaq ki, 2026-cı il üçün büdcə proqnozlarına əsasən, Ermənistanın ümumi dövlət borcunun (hökumətin borcu və Mərkəzi Bankın öhdəlikləri daxil olmaqla) ilin sonuna qədər təxminən 6 trilyon 569 milyard drama (təxminən 18,19 milyard dollar - red.) çatdırılması planlaşdırılır. Bu, proqnozlaşdırılan ÜDM-in təxminən 55%-ni təşkil edir.скачать dle 11.3

Госдолг Армении за месяц вырос более чем на 128 млн долларов
Государственный долг Армении по состоянию на 31 июля составил 5 трлн 163 млрд 913.2 млн драмов или 14 млрд 84 млн долларов. По сравнению с июнем госдолг вырос на 47 млрд 536 млн драмов (около 128 млн долларов - ред.).
Как передает Median.Az со ссылкой на армянские СМИ, об это сообщается в отчете Статистического комитета Армении.
Львиную долю этой суммы составляет долг правительства Армении - 5 трлн 160 млрд 830 млн драмов, из которых внешний долг составляет 2 трлн 457 млрд 261.6 млн драмов (около 6.80 млрд долларов - ред.), а внутренний - 2 трлн 703 млрд 568.3 млн драмов (около 7.49 млрд долларов - ред.).
По данным Статистического комитета, оставшаяся часть государственного долга приходится на заимствования общин - 3 млрд 83.2 млн драмов (около 8.5 млн долларов - ред.).
Долг Центрального банка страны, по состоянию на 31 июля, составил 168 млрд 698.8 млн драмов или 460 млн 134 тыс долларов. На тот момент курс доллара составлял 366.63 драма.
Напомним, общий государственный долг Армении (включающий долг правительства и обязательства ЦБ), согласно бюджетным прогнозам на 2026 год, к концу года планируется довести примерно до 6 трлн 569 млрд драмов (около 18.19 млрд долларов - ред.). Это около 55% прогнозируемого ВВП.скачать dle 11.3