İran ABŞ-nin Küveyt və BƏƏ-dəki hərbi bazalarına zərbələr endirib
İran ordusu sentyabrın 1-də ABŞ-nin İslam Respublikasının cənubuna endirdiyi zərbələrə cavab olaraq, Küveyt və BƏƏ-dəki ABŞ hərbi bazalarına cavab hücumları həyata keçirib.
Bu barədə ordunun mətbuat xidmətindən məlumat verilib.
"İran İslam Respublikasının Silahlı Qüvvələri ABŞ Qüvvələrinin BƏƏ və Küveytdəki bazalarına raket və PUA-larla (pilotsuz uçuş aparatı, dron) zərbələr endirib", - deyə məlumatda bildirilib. Qeyd edilir ki, ABŞ qüvvələrinin Küveytdəki peyk rabitə sistemləri, avadanlıq anbarları və aerodromları, eləcə də ABŞ Silahlı Qüvvələrinin BƏƏ-dəki qoşunlarının yerləşmə yerləri və radarları zərbələrə məruz qalıb.
İran ordusunun bəyanatına əsasən, hücumlar cümə axşamı (3 sentyabr) səhər həyata keçirilib.
Xatırladaq ki, sentyabrın 1-də ABŞ Silahlı Qüvvələrinin Mərkəzi Komandanlığı İrandakı hədəflərə zərbələr seriyasının endirilməsi barədə məlumat verib. Partlayışlar ölkənin cənub sahillərində, o cümlədən Keşm adasında və bir sıra şəhərlərdə baş verib. İran cavab olaraq ABŞ-nin BƏƏ, İordaniya, İraq və Bəhreyndəki hərbi bazalarına zərbələr endirib. İran Səhiyyə Nazirliyinin məlumatına görə, ABŞ-nin sentyabrın 1-də İranın cənubuna endirdiyi zərbələr nəticəsində ən azı 18 nəfər ölüb, 108 nəfər yaralanıb.

Иран заявил об ударах по военным базам США в Кувейте и ОАЭ
Армия Ирана в ответ на удары США 1 сентября по югу исламской республики провела ответные атаки на американские военные базы в Кувейте и ОАЭ.
"Вооруженные силы Исламской Республики Иран нанесли удары ракетами и беспилотниками по базам американских сил в ОАЭ и Кувейте", - указывается в заявлении. Отмечается, что под удары в Кувейте попали "системы спутниковой связи, склады оборудования и аэродромы американских сил в Кувейте", а также "места дислокации войск и радары ВС США" в ОАЭ.
Согласно заявлению иранской армии, атаки были проведены утром в четверг.
1 сентября Центральное командование Вооруженных сил США сообщило о нанесении серии ударов по целям в Иране. По данным телеканала Press TV, взрывы прогремели на южном побережье страны, в том числе на острове Кешм и в ряде городов. Иран в ответ нанес удары по военным базам США в ОАЭ, Иордании, Ираке и Бахрейне. По информации иранского минздрава, удары США по югу Ирана во вторник привели к гибели не менее 18 человек, ранены 108.скачать dle 11.3