İran rəsmisi: "ABŞ memorandumun şərtlərini pozub"
ABŞ İranla münaqişənin nizamlanmasına dair imzalanmış memorandumun iki bəndini pozub və rəsmi Tehran bu addımlara mütləq reaksiya verəcək.
Bu barədə İranın ali liderinin hərbi müşaviri Möhsün Rezayi bildirib.
"ABŞ regiondakı proksi qüvvələrinin hərəkətlərini dəstəkləməklə (söhbət İsrailin Livandakı hərəkətlərindən gedir - red.) memorandumun birinci bəndini, Hörmüz boğazında gərginliyin eskalasiyasını davam etdirməklə isə beşinci bəndini pozub. Memorandumun istənilən bəndinin pozulmasına cavab sürətli və sarsıdıcı olacaq", - deyə Möhsün Rezayi "X" sosial şəbəkəsində yazıb.
Xatırladaq ki, ABŞ Silahlı Qüvvələrinin Mərkəzi Komandanlığı ötən gün Hörmüz boğazında kommersiya gəmisinə hücuma cavab olaraq İran ərazisinə zərbələr endirildiyini təsdiqləyib. Məlumata görə, ABŞ aviasiyası İranın raket və pilotsuz uçuş aparatları anbarlarına, həmçinin sahilyanı radiolokasiya obyektlərinə zərbələr endirib. İslam Respublikası isə öz növbəsində cavab olaraq ABŞ Silahlı Qüvvələrinin dislokasiya yerlərinə hücum etdiyini bəyan edib.скачать dle 11.3

В Иране заявили о нарушении США двух пунктов меморандума
США нарушили два пункта заключенного с Ираном меморандума об урегулировании конфликта, и Тегеран будет отвечать на каждое нарушение.
Об этом заявил военный советник иранского верховного лидера Мохсен Резаи.
"США, поддерживая действия своих прокси-сил в регионе (имеются в виду действия Израиля в Ливане - ред.), нарушили первый пункт меморандума, а продолжением эскалации напряженности в Ормузском проливе - пятый. Ответ на нарушение любого пункта меморандума будет быстрым и сокрушительным", - написал он в Х.
Центральное командование Вооруженных сил США накануне подтвердило нанесение ударов по территории Ирана в ответ на атаку на коммерческое судно в Ормузском проливе. Согласно сообщению, американская авиация нанесла удары по иранским складам ракет и беспилотников, а также по прибрежным радиолокационным объектам. Исламская республика в свою очередь заявила, что в ответ атаковала места дислокации ВС США.скачать dle 11.3