Dünyada təhsil BÖHRANI: 273 milyon şəxs məktəbə getmir
Dünyanın hər yerində yüzmilyonlarla uşaq ən elementar bilikləri belə əldə edə bilmir. Bir çox uşağın məktəbə getmək imkanı yoxdur və onlar əsasən ev şəraitində təhsil alırlar. Beynəlxalq ictimaiyyət bu məsələnin həlli üçün təcili tədbirlər görməlidir.
Median.Az-ın Kp.ru-ya istinadən verdiyi məlumata görə, bu barədə BMT-nin Uşaq Fondunun (UNICEF) rəhbəri Ketrin Rassel çıxışı zamanı bildirib.
"Hazırda 273 milyon uşaq və gənc təhsil müəssisələrinə getmir. Daha yüzmilyonlarla uşaq isə məktəbdə oxumasına baxmayaraq, zəruri baza bilik və bacarıqlarına yiyələnə bilmir. Biz təhsil sahəsindəki bu böhranı dərhal aradan qaldırmalıyıq", - deyə Ketrin Rassel vurğulayıb.
O həmçinin əlavə edib ki, qlobal təşkilatlar uşaqlara qarşı kütləvi zorakılıq hallarına qarşı mübarizə aparmalıdırlar. Onun sözlərinə görə, hər il dünyada uşaqların yarısından çoxu evdə, təhsil müəssisələrində, yaxın ətraflarında və internet məkanında müxtəlif növ zorakılıqla üzləşir.

В ЮНИСЕФ призвали срочно решить проблему в сфере детского образования
Сотни миллионов детей по всему миру не получают хотя бы базовых знаний. Множество юных ребят не имеют возможности посещать школу, в основном они обучаются дома. Международному сообществу нужно срочно решать эту проблему.
Как передает Median.Az со ссылкой на kp.ru, такое заявление сделала глава Детского фонда ООН (ЮНИСЕФ) Кэтрин Рассел.
"Сегодня 273 млн детей и молодых людей не посещают школу, а сотни миллионов других, хотя и учатся, не получают необходимых базовых знаний и навыков. Мы должны безотлагательно разрешить этот кризис в сфере образования", - сказала Рассел.
Она также отметила, что мировым структурам следует разобраться с массовым насилием над детьми. По ее данным, ежегодно больше половины малышей в мире сталкиваются с различной формой насилия - дома, в образовательных учреждениях, в близком окружении, а также в Сети.