Tələbələr üçün mənzil kirayəsinin qiyməti 50-100 manat yüksəlib - VİDEO
Bölgələrdə kirayə bazarında qiymətlər cib yandırır. Yeni dərs ili öncəsi Gəncənin əmlak bazarında da canlanma müşahidə olunur. Tələbələrin kirayə mənzil axtarışına başlaması bu sahədə tələbatı artırıb.
"Xəzər" TV-yə istinadla xəbər verir ki, rieltorların sözlərinə görə, şəhərdə kirayə mənzil axtaran oğlan tələbələr ev tapmaqda qız tələbələrlə müqayisədə daha çox çətinlik çəkirlər.
Ölkənin dördüncü böyük şəhəri olan Mingəçevirdə bir universitet və iki kollec fəaliyyət göstərdiyindən, müxtəlif bölgələrdən bura üz tutan tələbələrin sayı da ilbəil artır. Hazırda tələbələr əsasən təhsil aldıqları müəssisələrə yaxın ərazilərdə mənzil kirayələməyə üstünlük verirlər. Qiymətlərdə isə artım var.
Mingəçevirdə də oğlan tələbələr kirayə ev tapmaqda çətinlik çəkirlər. Rieltorların sözlərinə görə, mənzil sahibləri evin səliqəli saxlanılması baxımından qız tələbələrə üstünlük verirlər. Onların sözlərinə görə, ötən il bir tələbə üçün kirayə haqqı 70-80 manat olduğu halda, bu il həmin məbləğ 100 manata yüksəlib.
Lənkəranda isə tələbələr əsasən kommunal xərclərin yüksək olması səbəbindən həyət evlərinə üstünlük vermirlər. Rieltorlar bildirirlər ki, hər il olduğu kimi, bu il də bina evlərinə tələbatın artması kirayə qiymətlərinə təsir edib.

Риелторы заявили о дискриминации юношей-студентов на рынке аренды в Азербайджане - ВИДЕО
Перед началом нового учебного года в регионах Азербайджана наблюдается резкий рост цен и оживление на рынке аренды жилья. Массовый поиск квартир студентами привел к ощутимому повышению спроса.
Как сообщает Median.Az со ссылкой на Xəzər TV, риелторы в Гяндже отмечают, что юношам-студентам найти съемное жилье гораздо сложнее, чем девушкам.
Аналогичная ситуация складывается и в Мингячевире - четвертом по величине городе страны, где функционируют один университет и два колледжа. Число приезжающих сюда студентов из других районов растет с каждым годом. В настоящее время учащиеся предпочитают снимать жилье неподалеку от своих учебных заведений, однако стоимость аренды заметно выросла.
В Мингячевире юноши также сталкиваются с трудностями при поиске квартир. По словам риелторов, собственники недвижимости отдают предпочтение девушкам, рассчитывая на более бережное отношение к порядку и чистоте. По сравнению с прошлым годом расценки ощутимо поднялись: если ранее аренда на одного студента составляла 70-80 манатов, то сейчас эта сумма выросла до 100 манатов.
В Лянкяране же студенты практически отказались от аренды частных домов из-за высоких коммунальных расходов. Риелторы подчеркивают, что стабильно высокий спрос на квартиры в многоэтажных домах вновь спровоцировал рост цен на аренду.