Prezident beynəlxalq konfransın iştirakçılarına müraciət ünvanladı
Prezident İlham Əliyev "Şəhərlərin bərpası üçün humanitar minatəmizləmə: Təhlükəsiz yaşayış məskənləri üçün mükəmməllik standartlarının müəyyənləşdirilməsi" mövzusunda 4-cü Beynəlxalq Minatəmizləmə Konfransının iştirakçılarına müraciət ünvanlayıb.
President.az-a istinadən müraciətin mətnini təqdim edir:
"Sizi "Şəhərlərin bərpası üçün humanitar minatəmizləmə: Təhlükəsiz yaşayış məskənləri üçün mükəmməllik standartlarının müəyyənləşdirilməsi" mövzusunda 4-cü Beynəlxalq Minatəmizləmə Konfransının açılışı münasibətilə salamlayıram.
Artıq bir neçə ildir ki, Azərbaycanın Birləşmiş Millətlər Təşkilatı ilə sıx əməkdaşlıq çərçivəsində ev sahibliyi etdiyi Beynəlxalq Minatəmizləmə konfransları dövrümüzün ən ciddi humanitar, təhlükəsizlik və inkişafla bağlı çağırışların həlli üçün mühüm platforma rolunu oynayır.
Təəssüflər olsun ki, minalar və partlamamış hərbi sursatlar dünyanın bir çox ölkələrində insan həyatını və təhlükəsizliyini təhdid etməyə davam edir. Münaqişələr bitdikdən uzun müddət sonra partlayıcı sursatlar insanların həyatlarını itirməsinə, mülki şəxslərin yaralanmasına, infrastrukturun zədələnməsinə və yenidənqurma layihələrinin ləngiməsinə səbəb olmaqda davam edir. Bu baxımdan, humanitar minatəmizləmə təhlükəsiz yaşayış məskənləri üçün vacib bir öhdəlikdir.
Münaqişədən sonra ərazilərdə şəhərlərin bərpası binaların, yolların və ictimai infrastrukturun yenidən qurulması ilə yanaşı, təhlükəsizliyin və inamın bərqərar olmasını tələb edir. Torpaqlar minalardan və müharibənin partlayıcı qalıqlarından təmizlənməyincə heç bir şəhər, kənd və ya qəsəbə tam şəkildə yenidən qurula, heç bir məktəb və ya xəstəxana təhlükəsiz fəaliyyət göstərə, heç bir ailə öz yurduna ləyaqətlə geri qayıda və heç bir iqtisadi fəaliyyət davamlı inkişaf edə bilməz. Buna görə də humanitar minatəmizləmə şəhərlərin bərpasının və təhlükəsiz yaşayış məskənlərinin yaradılmasının təməlində dayanır.
Azərbaycan bu çağırışın ən ağır təzahürü ilə üzləşib. Ermənistan tərəfindən ərazilərinin təxminən 30 il işğalı nəticəsində Azərbaycan dünyanın mina ilə ən çox çirklənmiş ölkələrindən birinə çevrilib. İlkin hesablamalara görə, Azərbaycan ərazisinin 13 faizindən çoxu mina və partlamamış sursatların təsirinə məruz qalıb. Qarabağın və Şərqi Zəngəzurun azad edilmiş əraziləri mina və partlamamış sursatlarla artıq dərəcədə çirklənmiş vəziyyətdə qalır ki, bu da yenidənqurma, iqtisadi fəaliyyət, təhlükəsiz hərəkət və keçmiş məcburi köçkünlərin doğma torpaqlarına qayıtması üçün ciddi maneələr yaradır.
Vətən müharibəsinin bitdiyi 2020-ci ildən indiyədək mülki şəxslər, hərbçilər, minaaxtaranlar, jurnalistlər və yenidənqurma işlərində iştirak edən şəxslər də daxil olmaqla, 437 Azərbaycan vətəndaşı mina və partlayıcı sursat hadisələrinin qurbanı olub, nəticədə 73 nəfər həyatını itirib, 364 nəfər ağır yaralanıb. Ümumilikdə, Ermənistanın Azərbaycana qarşı təcavüzü başlayandan bəri 3 min 500-dən çox vətəndaşımız minalardan zərər çəkib. Onların arasında uşaqlar, qadınlar və digər mülki şəxslər də var ki, bu gizli təhlükə onların həyatına faciəvi təsir edib.
Ermənistan tərəfindən təqdim edilən minalanmış sahələrin xəritələrinin əsasən qeyri-dəqiq və natamam olması bu çağırışın miqyasını daha da artırır. Minalar və mina tələləri yalnız keçmiş hərbi mövqelərdə deyil, həm də yollar boyunca, yaşayış sahələrinin yaxınlığında, qəbiristanlıqlarda, kənd təsərrüfatı torpaqlarında, meşələrdə, çay sahillərində və digər mülki ərazilərdə aşkar edilib. Buna baxmayaraq, Azərbaycan bu çağırışların öhdəsindən gəlməyə və vətəndaşlarının öz doğma yurdlarına təhlükəsiz, ləyaqətli və davamlı qayıdışını təmin etməyə qətiyyətlə sadiqdir.
Humanitar minatəmizləmə Azərbaycanın azad edilmiş ərazilərində yenidənqurma və bərpa proqramının ayrılmaz və əhəmiyyətli hissəsidir. Şəhərlərin və kəndlərin yenidən qurulması, infrastrukturun bərpası, nəqliyyat və enerji şəbəkələrinin inkişafı, kənd təsərrüfatının dirçəldilməsi və yeni yaşayış məntəqələrinin yaradılması minatəmizləmə fəaliyyətləri ilə sıx və dəqiqliklə əlaqələndirilərək həyata keçirilir.
Azad edilmiş ərazilərdə genişmiqyaslı minatəmizləmə əməliyyatları yerinə yetirilir. Bu günədək 298 min hektardan çox ərazi təmizlənib, 260 min 147 mina və partlamamış hərbi sursat aşkar edilərək zərərsizləşdirilib. Azərbaycan minatəmizləmənin sürətini, təhlükəsizliyini və səmərəliliyini artırmaq üçün qabaqcıl texnologiyalar, innovativ yanaşmaları və müasir idarəetmə sistemləri tətbiq edir.
Azərbaycanda minatəmizləmə fəaliyyəti daha geniş milli prioritetlərlə birbaşa bağlıdır. Bu fəaliyyət yenidənqurmanı, təhlükəsiz qayıdışı, kənd təsərrüfatının dirçəldilməsini, infrastrukturun inkişafını, ətraf mühitin qorunmasını, sosial reinteqrasiyanı və iqtisadi bərpanı dəstəkləyir. Bu, həmçinin "Azərbaycan 2030: sosial-iqtisadi inkişafa dair Milli Prioritetlər"in, xüsusilə də azad edilmiş ərazilərə Böyük Qayıdışla bağlı prioritetin həyata keçirilməsinə töhfə verir.
İşğal zamanı dağıdılmış şəhərlər və kəndlər Böyük Qayıdış Proqramı çərçivəsində yenidən qurulur, müasir infrastruktur, yollar, tunellər, hava limanları, enerji obyektləri, məktəblər, xəstəxanalar, mədəniyyət abidələri və yaşayış məntəqələri bərpa olunur. Bu siyasətin praktik nəticələri artıq göz qabağındadır. Bu günədək təxminən 40 min keçmiş məcburi köçkün azad edilmiş ərazilərdə evlərinə qayıdıb. Ümumilikdə, hazırda Qarabağda və Şərqi Zəngəzurda yaşayan insanların sayı 90 mini keçib.
Azərbaycan minatəmizləmə, şəhərsalma, infrastrukturun inkişafı, ətraf mühitin bərpası, rəqəmsal həllər, sosial xidmətlər, dövlət idarəçiliyi və keçmiş məcburi köçkünlərin geri qayıtmasını vahid əlaqələndirilmiş çərçivədə birləşdirən münaqişədən sonrakı yenidənqurma, bərpa və idarəetmənin qabaqcıl modellərini işləyib hazırlayır və tətbiq edir. İşğal zamanı dağıdılmış və əhalisi boşalmış ərazilər qısa müddət ərzində yaşayış, iş, təhsil və imkanlar təqdim edən yerlərə çevrilir.
Bir çox çağırışlar qalsa da, indiyədək əldə edilən nəticələr Azərbaycanın inteqrasiya olunmuş yanaşmasının səmərəliyini nümayiş etdirir. Biz bu təcrübəni münaqişənin bənzər fəsadları ilə üzləşən ölkələr və regionlarla bölüşməyə hazırıq. Çünki inanırıq ki, minatəmizləmə, yenidənqurma və geri qayıdış üzrə Azərbaycan modeli dünyada bir çox tərəfdaşlar üçün praktik maraq kəsb edə bilər.
Azərbaycan, həmçinin beynəlxalq səviyyədə minatəmizləmə fəaliyyətinin təşviqi istiqamətində mühüm təşəbbüslər irəli sürüb. Təhlükəsiz və dayanıqlı məskunlaşmanın və minatəmizləmənin əhəmiyyəti Azərbaycanın Bakıda uğurla ev sahibliyi etdiyi Ümumdünya Şəhərsalma Forumunun 13-cü sessiyası zamanı qlobal müzakirələrin mərkəzində olub.
Bununla yanaşı, ölkəmiz humanitar minatəmizləməni 18-ci Milli Dayanıqlı İnkişaf Məqsədi elan edib və bu məsələnin qlobal prioritet kimi tanınması üçün fəaliyyətini davam edir.
Mina problemi daha güclü beynəlxalq həmrəylik tələb edir. Azərbaycan həm humanitar minatəmizləmənin, həm də azad edilmiş ərazilərdə ümumi yenidənqurma və bərpa prosesinin əsas yükünü öz milli resursları hesabına həyata keçirir. Ancaq çirklənmənin miqyası, yenidənqurmanın təxirəsalınmazlığı və təhlükəsiz qayıdışın humanitar əhəmiyyəti beynəlxalq ictimaiyyətdən daha geniş və daha praktik dəstək tələb edir. Proqnozlaşdırılabilən maliyyələşmə, müasir avadanlıq, texniki bilik, təlim, texnologiyaların transferi və uzunmüddətli tərəfdaşlıqlar minatəmizləməni sürətləndirmək və minaların yaratdığı çətinliklərin azaldılması baxımından vacibdir.
Əminəm ki, bu Konfrans açıq dialoq, təcrübə mübadiləsi və praktiki əməkdaşlığın inkişafı üçün dəyərli platforma rolunu oynayacaq. Bakıda aparılan müzakirələr beynəlxalq minatəmizləmə standartlarının gücləndirilməsinə, innovasiyanın təşviqinə, təhlükəsiz şəhərlərin bərpasının dəstəklənməsi, təhlükəsiz, dayanıqlı və davamlı icmaların qurulması kimi ümumi məqsədimizə nail olunmasına töhfə verəcək.
Bütün iştirakçılara ən xoş arzularımı çatdırır və Konfransın işinə uğurlar arzulayıram".скачать dle 11.3

"Дорогие участники конференции!
Приветствую вас по случаю открытия IV Международной конференции по противоминной деятельности на тему "Гуманитарное разминирование для восстановления городов: установление стандартов передового опыта для обеспечения безопасности населенных пунктов".
На протяжении нескольких лет подряд международные конференции по противоминной деятельности, проводимые Азербайджаном в тесном сотрудничестве с Организацией Объединенных Наций, служат важной платформой для выработки решений в ответ на один из наиболее серьезных вызовов нашего времени в области гуманитарной помощи, безопасности и развития.
К сожалению, мины и неразорвавшиеся боеприпасы по-прежнему угрожают жизни и безопасности людей во многих частях мира. Даже спустя долгое время после окончания конфликтов взрывчатые вещества продолжают уносить жизни, ранить мирных жителей, наносить ущерб инфраструктуре и замедлять проекты по восстановлению. В этой связи гуманитарное разминирование является обязательным условием для обеспечения безопасности населенных пунктов.
Наряду с реконструкцией зданий, дорог и общественной инфраструктуры, восстановление городов на постконфликтных территориях требует также восстановления безопасности и доверия. Ни один город, ни одно село или населенный пункт не могут быть полностью восстановлены, ни одна школа или больница не может безопасно функционировать, ни одна семья не может вернуться с достоинством и никакая экономическая деятельность не может устойчиво развиваться, если земля не очищена от мин и взрывоопасных пережитков войны. Поэтому гуманитарное разминирование лежит в самой основе восстановления городов и создания безопасных населенных пунктов.
Азербайджан столкнулся с этой проблемой в ее наиболее острой форме. В результате почти тридцатилетней оккупации Арменией азербайджанских территорий наша страна стала одной из наиболее загрязненных минами стран в мире. По предварительным оценкам, более 13 процентов территории Азербайджана загрязнено минами и неразорвавшимися боеприпасами. Освобожденные территории Карабаха и Восточного Зангезура по-прежнему сильно загрязнены, что создает серьезные препятствия для восстановительных работ, экономической деятельности, безопасного передвижения и возвращения бывших внутренне перемещенных лиц на родные земли.
С момента окончания Отечественной войны в 2020 году жертвами несчастных случаев, связанных с минами и взрывоопасными предметами, стали 437 граждан Азербайджана, в том числе мирные жители, военнослужащие, саперы, журналисты и лица, участвующие в восстановительных работах. В результате этих инцидентов 73 человека погибли и 364 человек получили тяжелые ранения. В целом с начала агрессии Армении против Азербайджана от мин пострадали более 3500 наших граждан. Среди них - дети, женщины и другие мирные жители, судьбы которых трагически изменила эта скрытая угроза.
Масштаб этой проблемы усугубляется тем, что большинство предоставленных Арменией карт минных полей оказались неточными и неполными. Мины и мины-ловушки обнаруживались не только на бывших военных позициях, но и вдоль дорог, вблизи жилых районов, на кладбищах, сельскохозяйственных угодьях, в лесах, на берегах рек и в других местах, связанных с гражданской жизнью. Тем не менее Азербайджан по-прежнему твердо привержен преодолению этих вызовов и обеспечению безопасного, достойного и устойчивого возвращения своих граждан на земли их предков.
Гуманитарное разминирование является неотъемлемой и важнейшей составляющей программы Азербайджана по восстановлению и реабилитации на освобожденных территориях. Восстановление городов и сел, реконструкция инфраструктуры, развитие транспортных и энергетических сетей, возрождение сельского хозяйства и создание новых населенных пунктов осуществляются в тесной и четкой координации с мероприятиями по противоминной деятельности.
На освобожденных территориях проводятся широкомасштабные операции по разминированию. На сегодняшний день разминировано более 298 тыс. гектаров земли, обнаружено и обезврежено 260 147 мин и неразорвавшихся боеприпасов. Азербайджан внедряет передовые технологии, инновационные подходы и современные системы управления для повышения скорости, безопасности и эффективности разминирования.
Работа по разминированию в Азербайджане напрямую связана с более широкими национальными приоритетами. Она способствует восстановлению, безопасному возвращению, возрождению сельского хозяйства, развитию инфраструктуры, охране окружающей среды, социальной реинтеграции и восстановлению экономики. Она также вносит вклад в реализацию "Национальных приоритетов социально-экономического развития: Азербайджан-2030", в частности приоритета "Великого возвращения" на освобожденные территории.
В рамках программы "Великое возвращение" ведутся работы по восстановлению городов и сел, разрушенных в ходе оккупации: восстанавливаются современная инфраструктура, дороги, туннели, аэропорты, объекты энергетики, школы, больницы, памятники культуры и жилые поселения. Практические результаты этой политики уже заметны. На сегодняшний день приблизительно 40 тысяч бывших внутренне перемещенных лиц вернулись в свои дома на освобожденных территориях. В целом число людей, проживающих в настоящее время в Карабахе и Восточном Зангезуре, превысило 90 тысяч. Азербайджан разрабатывает и применяет передовые модели постконфликтного восстановления, реабилитации и управления, которые объединяют в единую скоординированную систему противоминную деятельность, городское планирование, развитие инфраструктуры, восстановление окружающей среды, цифровые решения, социальные услуги, государственное управление и возвращение бывших внутренне перемещенных лиц. За короткий промежуток времени территории, которые были опустошены и обезлюдели во время оккупации, превращаются в места, где можно жить, работать, получать образование и реализовывать свои возможности.
Несмотря на сохраняющиеся вызовы, достигнутые на сегодняшний день результаты демонстрируют эффективность комплексного подхода Азербайджана. Мы готовы поделиться этим опытом со странами и регионами, сталкивающимися с аналогичными последствиями конфликта, поскольку считаем, что азербайджанская модель разминирования, восстановления и возвращения может представлять практический интерес для многих партнеров по всему миру.
Азербайджан также выступил с важными инициативами по продвижению противоминной деятельности на международном уровне. Вопросы безопасности и устойчивости населенных пунктов, а также разминирования занимали центральное место в глобальных дискуссиях в ходе XIII сессии Всемирного форума городов, успешно проведенной в Азербайджане, Баку.
Кроме того, наша страна провозгласила гуманитарное разминирование 18-й Национальной целью в области устойчивого развития и продолжает выступать за признание этой проблемы глобальным приоритетом.
Проблема мин требует укрепления международной солидарности. Азербайджан за счет собственных национальных ресурсов несет основную нагрузку как по гуманитарному разминированию, так и по общему процессу восстановления и реабилитации на освобожденных территориях. Однако масштабы загрязнения, срочность восстановления и гуманитарная значимость безопасного возвращения требуют более широкой и практической поддержки со стороны международного сообщества. Предсказуемое финансирование, современное оборудование, технические знания и опыт, профессиональная подготовка, передача технологий и долгосрочные партнерские отношения имеют решающее значение для ускорения разминирования и уменьшения страданий, причиняемых минами.
Уверен, что эта Конференция станет ценной платформой для открытого диалога, обмена опытом и развития практического сотрудничества. Обсуждения, проходящие в Баку, будут способствовать укреплению международных стандартов противоминной деятельности, поощрению инноваций, поддержке безопасного восстановления городов и достижению нашей общей цели - построению безопасных, устойчивых и жизнеспособных сообществ.