Prezident: "BMT TŞ-nin qətnamələrinin qısa müddətdə icrası üçün müvafiq mexanizmlərin hazırlanması tələb olunur"
01.09.2026 15:27 249
Prezident İlham Əliyev "ŞƏT plyus" formatında görüşdə çıxışı zamanı BMT-nin 1993-cü ildə Azərbaycanla bağlı qəbul etdiyi qətnamələrin icrası barədə danışıb.
AZƏRTAC-a istinadən xəbər verir ki, BMT Təhlükəsizlik Şurasının 1993-cü ildə qəbul edilmiş dörd qətnaməsinin 30 ildən sonra - üç il əvvəl icra olunduğunu vurğulayan dövlətimizin başçısı bildirib:
"Lakin təəssüf ki, BMT bu qətnamələrin icrasında heç bir rol oynamayıb. Azərbaycan öz suverenliyini və ərazi bütövlüyünü tamamilə özü bərpa edib. BMT Təhlükəsizlik Şurasının qətnamələrinin qısa müddətdə icrası üçün müvafiq mexanizmlərin hazırlanması tələb olunur".скачать dle 11.3

01.09.2026 15:27 294
Президент Ильхам Алиев в своем выступлении на встрече в формате "ШОС плюс" коснулся принятых в 1993 году резолюций ООН.
Как сообщает АЗЕРТАДЖ, подчеркнув, что четыре резолюции Совета Безопасности (СБ) ООН, принятые в 1993 году, были выполнены спустя 30 лет три года назад, глава государства сказал: "Но, к сожалению, ООН не сыграла никакой роли в выполнении этих резолюций. Азербайджан сам полностью восстановил свой суверенитет и территориальную целостность. Выполнение резолюций СБ ООН в сжатые сроки требует выработки соответствующих механизмов".скачать dle 11.3