Ay qırmızı rəngə bürünəcək: Tarix və saat AÇIQLANDI
Avqustun 28-də baş verəcək qismən tutulma zamanı Ayın 90 faizdən çoxu Yer kürəsinin kölgəsinə düşəcəyi üçün onun demək olar ki, bütün səthi qırmızımtıl rəng alacaq.
Bu barədə TASS-a Moskva Planetariumunun metodiki dəstək şöbəsinin rəhbəri, astronom Lyudmila Koşman məlumat verib.
"Ay yalnız tam Ay tutulması zamanı qırmızımtıl-qəhvəyi çalarlara boyanır. Bu effekt Ayın Yerin kölgəsinə daxil olması və planetimizin atmosferindən keçən Günəş şüaları ilə işıqlanması nəticəsində yaranır. Yer atmosferinin vəziyyətindən asılı olaraq, Ay tünd-qırmızı, mis-qəhvəyi və ya al-qırmızı rəng ala bilər", - deyə astronom qeyd edib.
Tutulma avqustun 28-də Bakı vaxtı ilə 05:24-də başlayacaq və 11:02-də başa çatacaq.
Avqust ayındakı Ay tutulmasını Avropada, Asiyanın qərbində, Afrikada, Şimali Amerikada, Cənubi Amerikada, Sakit, Atlantik və Hind okeanlarında, eləcə də Antarktidada müşahidə etmək mümkün olacaq.

Луна почти полностью покраснеет во время предстоящего затмения
Почти вся Луна приобретет красноватый оттенок во время частного затмения 28 августа, так как более чем на 90% погрузится в тень 3емли.
Об этом сообщила ТАСС астроном, руководитель отдела методического сопровождения Московского планетария Людмила Кошман.
"Луна окрашивается в красновато-бурые оттенки только во время полного лунного затмения. Такой эффект обусловлен тем, что она заходит в тень Земли и освещается лучами Солнца, которые проходят через атмосферу нашей планеты. В зависимости от состояния атмосферы Земли она может приобрести темно-красный, медно-бурый или багровый оттенок", - отметила астроном.
Августовское лунное затмение начнется в 05:24 и завершится в 11:02 по бакинскому времени.
Его можно увидеть в Европе, на западе Азии, в Африке, Северной Америке, Южной Америке, Тихом, Атлантическом, Индийском океанах и Антарктиде.