17.08.2026 17:28 177
Bildirilib ki, Azərbaycan Respublikası Qaçqınların və Məcburi Köçkünlərin İşləri üzrə Dövlət Komitəsinin məlumatına görə, Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2022-ci il 16 noyabr tarixli 3587 nömrəli Sərəncamı ilə təsdiq edilmiş "Azərbaycan Respublikasının işğaldan azad edilmiş ərazilərinə Böyük Qayıdışa dair I Dövlət Proqramı"na əsasən, avqustun 1-dək işğaldan azad edilmiş ərazilərə 38 179 nəfər keçmiş məcburi köçkün geri qayıdıb.
Bununla da işğaldan azad edilmiş ərazilərdə yaşayan, fəaliyyət göstərən və təhsil alan şəxslərin ümumi sayı 91 746 nəfər təşkil edib.скачать dle 11.3

17.08.2026 17:28 174
Отмечается, что, по данным Государственного комитета Азербайджанской Республики (АР) по делам беженцев и вынужденных переселенцев, в соответствии с "I Государственной программой по Великому возвращению на освобождённые от оккупации территории АР", утверждённой распоряжением Президента АР №3587 от 16 ноября 2022 года, до 1 августа на освобождённые от оккупации территории вернулись 38 179 бывших вынужденных переселенцев.
Таким образом, общее число лиц, проживающих, осуществляющих деятельность и получающих образование на освобождённых от оккупации территориях, составило 91 746 человек.скачать dle 11.3