Prezident Naxçıvanda Möminə xatun türbəsində aparılan bərpa işləri ilə tanış olub - FOTO
Avqustun 11-də Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva Naxçıvan şəhərində Möminə xatun türbəsində aparılan bərpa və konservasiya işləri ilə tanış olublar.
AZƏRTAC-a istinadən xəbər verir ki, "Atelier Erich Pummer gmbh" şirkətinin direktoru Erix Pummer dövlətimizin başçısına və birinci xamına türbədə görülən işlər barədə məlumat verdi.
Prezident İlham Əliyevin 2023-cü ildə imzaladığı Sərəncamla təsdiqlənmiş "Naxçıvan Muxtar Respublikasının sosial-iqtisadi inkişafına dair 2023-2027-ci illər üçün Dövlət Proqramı"nda muxtar respublikadakı tarix-memarlıq abidələrinin mövcud vəziyyətinin qiymətləndirilməsi və bərpa-konservasiya işlərinin həyata keçirilməsi nəzərdə tutulub. Möminə xatun türbəsində görülən işlər də bu proqrama uyğun icra olunur.
Yerli və xarici ekspertlər tərəfindən 2023-2025-ci illərdə aparılmış baxış və tədqiqatlar nəticəsində türbədə bərpa və konservasiya işlərinin görülməsi zəruri hesab edilib.
Dövlətimizin başçısı dünya əhəmiyyətli tarix-memarlıq abidəsi olan Möminə xatun türbəsinin bərpası və konservasiyası ilə bağlı tədbirlər haqqında 2025-ci ildə Sərəncam imzalayıb.
Azərbaycan memarlığının görkəmli abidələrindən biri olan bu türbə 1186-cı ildə memar Əcəmi Naxçıvani tərəfindən inşa edilib. Tarixi mənbələrə əsasən, türbə Atabəylər Memarlıq Kompleksinin tərkib hissəsi olub. Dövrümüzədək kompleksdən yalnız bu abidə qorunub saxlanılıb. Abidənin ümumi hündürlüyü 34 metr olub. Lakin sonralar xarici örtüyünün 8 metrlik hissəsi dağıldığından hazırda onun hündürlüyü təxminən 26 metrdir. Türbə yeraltı və yerüstü hissələrdən ibarətdir.
Abidənin memarlıq xüsusiyyətləri və əhəmiyyəti nəzərə alınaraq Avstriyanın bu sahədə çoxillik təcrübəsi olan şirkəti ilə müqavilə bağlanıb, abidənin mövcud vəziyyəti qiymətləndirilərək hərtərəfli tədqiq və ölçmə işləri aparılıb. Hazırda abidənin bərpası, damın yenidən qurulması, məqbərədə mövcud əyilmənin ölçülməsi və nəzarətdə saxlanılması, həmçinin drenaj sisteminin qurulması ilə bağlı işlər görülür.
Möminə xatun türbəsi 2001-ci ildə dünya əhəmiyyətli memarlıq abidəsi kimi dövlət mühafizəsinə götürülüb. 1998-ci ildə isə UNESCO-nun Ümumdünya İrsinin İlkin Siyahısına daxil edilib.
Qeyd edək ki, bu layihənin icrası tarixi irsimizin qorunması və təbliği baxımından çox mühüm əhəmiyyət daşıyır. Azərbaycan milli memarlığının möhtəşəm abidəsi, Şərq memarlığının isə incilərindən biri olan Möminə xatun türbəsi böyük tarix və mədəniyyət yadigarımızdır. Görkəmli Azərbaycan memarı Əcəmi Naxçıvaninin yaratdığı bu nadir və monumental sənət nümunəsi kompozisiya həlli ilə seçilir. Türbə, həmçinin Azərbaycanda həmin dövrlərdə yüksək inkişaf etmiş mədəniyyətin və dövlətçilik ənənələrinin mövcudluğunun əyani göstəricisidir.

11.08.2026 22:02 144
11 августа Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев и первая леди Мехрибан Алиева ознакомились с реставрационно-консервационными работами, проводимыми в Мавзолее Момине-хатун в городе Нахчыван.
Как сообщает Median.Az со ссылкой на АЗЕРТАДЖ, директор компании Atelier Erich Pummer gmbh Эрих Пуммер проинформировал главу нашего государства и первую леди о работах, проводимых в мавзолее.
В "Государственной программе социально-экономического развития Нахчыванской Автономной Республики на 2023-2027 годы", утвержденной Распоряжением Президента Ильхама Алиева в 2023 году, предусмотрены оценка текущего состояния историко-архитектурных памятников автономной республики и проведение реставрационно-консервационных работ. Работы, проводимые в Мавзолее Момине-хатун, также осуществляются в соответствии с этой программой.
В результате обследований и исследований, проведенных местными и зарубежными экспертами в 2023-2025 годах, было признано необходимым осуществление реставрационных и консервационных работ в мавзолее.
Глава государства в 2025 году подписал Распоряжение о мерах по реставрации и консервации Мавзолея Момине-хатун, являющегося историко-архитектурным памятником мирового значения.
Этот мавзолей, являющийся одним из величественных памятников азербайджанского зодчества, был возведен в 1186 году зодчим Аджеми Нахчывани. Согласно историческим источникам, мавзолей являлся составной частью Архитектурного комплекса Атабеков. Из всего комплекса до наших дней сохранился только этот памятник. Общая высота мавзолея составляла 34 м. Однако из-за разрушения впоследствии 8 м части внешней облицовки в настоящее время его высота составляет около 26 м. Мавзолей состоит из подземной и надземной частей.
С учетом архитектурных особенностей и значимости памятника был заключен договор с австрийской компанией, имеющей многолетний опыт в этой сфере. Были проведены оценка текущего состояния памятника, а также всесторонние исследовательские и измерительные работы. В настоящее время проводятся работы по реставрации памятника, реконструкции крыши, измерению и контролю имеющегося наклона мавзолея, а также созданию дренажной системы.
Мавзолей Момине-хатун в 2001 году был взят под государственную охрану как архитектурный памятник мирового значения. А в 1998 году он был включен в Предварительный список Всемирного наследия ЮНЕСКО.
Отметим, что реализация этого проекта имеет важнейшее значение с точки зрения сохранения и пропаганды нашего исторического наследия. Мавзолей Момине-хатун, являющийся величественным памятником азербайджанского национального зодчества, одной из жемчужин восточной архитектуры, - наше великое историческое и культурное достояние. Этот уникальный монументальный памятник, созданный выдающимся азербайджанским зодчим Аджеми Нахчывани, выделяется композиционным решением. Мавзолей также является наглядным свидетельством существования в Азербайджане в тот период высокоразвитой культуры и традиций государственности.