Litvanın yeni baş naziri Azərbaycan Prezidentinə zəng etdi
Avqustun 10-da Litva Respublikasının Baş naziri Mindauqas Sinkeviçyus Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevə zəng edib.
AZƏRTAC-a istinadən xəbər verir ki, bununla bağlı Azərbaycan Prezidentinin Mətbuat Xidməti məlumat yayıb.
Telefon söhbəti zamanı son dövrlərdə Azərbaycan ilə Litva arasında əlaqələrin inkişafında müşahidə olunan müsbət dinamika məmnunluqla qeyd edilib. Bu xüsusda, Litva Respublikasının sabiq baş naziri İnqa Ruqinienenin bu ilin aprelində ölkəmizə səfəri və Prezident İlham Əliyevlə apardığı müzakirələr xatırlanıb.
Dövlətimizin başçısı Mindauqas Sinkeviçyusu baş nazir vəzifəsinə seçilməsi münasibətilə təbrik edib.
Mindauqas Sinkeviçyus təbriklərə görə təşəkkürünü ifadə edərək, baş nazir kimi ikitərəfli əlaqələrimizin inkişafını daim diqqətdə saxlayacağını bildirib.
Telefon danışığı əsnasında Azərbaycan ilə Litva arasında enerji sahəsində əməkdaşlıq, xüsusilə enerji təhlükəsizliyinin təmin olunması, ticarət dövriyyəsinin artırılması məsələləri müzakirə olunub.
Litvanın baş naziri Vaşinqton Sülh Sammiti və orada əldə olunmuş razılaşmaların ildönümü münasibətilə Prezident İlham Əliyevə təbriklərini çatdırıb.
Dövlətimizin başçısı təbriklərə görə təşəkkürünü bildirib.
Telefon söhbəti zamanı Azərbaycan-Avropa İttifaqı əlaqələri müzakirə olunub, son dövrlərdə həyata keçirilmiş yüksəksəviyyəli təmasların əməkdaşlığın inkişafına əsaslı töhfə verdiyi qeyd edilib. Litvanın Azərbaycanın Avropa İttifaqı ilə əməkdaşlığının inkişafına daim dəstək verdiyi vurğulanıb.
Azərbaycan Prezidenti və Litvanın baş naziri, həmçinin beynəlxalq arenada mövcud vəziyyətə dair fikir mübadiləsi aparıblar.скачать dle 11.3

Новоизбранный премьер-министр Литвы позвонил Президенту Азербайджана
10 августа премьер-министр Литовской Республики Миндаугас Синкявичюс позвонил Президенту Азербайджанской Республики Ильхаму Алиеву.
Как сообщает АЗЕРТАДЖ, в ходе телефонного разговора с удовлетворением была отмечена позитивная динамика, наблюдаемая в последнее время в развитии связей между Азербайджаном и Литвой. В этой связи был упомянут визит бывшего премьер-министра Литовской Республики Инги Ругинене в нашу страну в апреле текущего года и проведенные ею обсуждения с Президентом Ильхамом Алиевым.
Глава нашего государства поздравил Миндаугаса Синкявичюса с избранием на должность премьер-министра.
Выразив признательность за поздравления, Синкявичюс сказал, что на этом посту будет постоянно уделять внимание развитию двусторонних связей.
В ходе телефонного разговора были обсуждены вопросы сотрудничества между Азербайджаном и Литвой в энергетической сфере, в частности обеспечения энергетической безопасности, а также увеличения торгового оборота.
Премьер-министр Литвы передал Президенту Ильхаму Алиеву поздравления по случаю годовщины Вашингтонского саммита мира и достигнутых на нем договоренностей.
Глава нашего государства выразил благодарность за поздравления.
Во время телефонного разговора были обсуждены отношения между Азербайджаном и Европейским союзом (ЕС), отмечено, что контакты высокого уровня, осуществленные в последнее время, внесли существенный вклад в развитие сотрудничества. Было подчеркнуто, что Литва постоянно поддерживает развитие сотрудничества Азербайджана с ЕС.
Президент Азербайджана и премьер-министр Литвы также обменялись мнениями о текущей ситуации на международной арене.скачать dle 11.3