Azyaşlı şəkər xəstəsi olduğu üçün uşaq bağçasından kənarlaşdırılıb? - Video
Azyaşlı uşağın şəkərli diabet xəstəliyi səbəbindən Bakıdakı uşaq bağçasından uzaqlaşdırıldığı iddia olunur.
"Xəzər" TV-yə istinadən xəbər verir ki, uşağın anası Hədiyyə Qurbanəliyeva "Barama" uşaq bağçasından şikayətçidir. Onun sözlərinə görə, övladı ailəyə əvvəlcədən xəbərdarlıq edilmədən bağçanın "Əcəmi" filialından uzaqlaşdırılıb.
Valideyn bildirib ki, uşağın bütün tibbi sənədləri qaydasındadır və o, mütəmadi olaraq həkim nəzarətindədir. Buna baxmayaraq, bağça rəhbərliyinin uşağın xəstəliyini əsas gətirərək onun bağçada qalmasına məhdudiyyət qoyduğu iddia olunur.
Hədiyyə Qurbanəliyevanın sözlərinə görə, əvvəlcə onlara uşağın bir-iki ay evdə qalmasının məqsədəuyğun olduğu bildirilib. Daha sonra isə uşağın bağçaya davam etməsi üçün əlavə olaraq fərdi nəzarətçinin işə götürülməsi tələb olunub. Ailə bununla bağlı xərcləri qarşılamaq imkanının olmadığını bildirib.
Valideynin sözlərinə görə, bundan sonra bağça əməkdaşları dəfələrlə onlarla əlaqə saxlayaraq uşağın portalda qeydiyyatdan çıxarılmasını tələb ediblər. Ailə buna razı olmadığını bildirsə də, sonradan uşağın qeydiyyatının ləğv edildiyi barədə məlumat alıb.
Onun sözlərinə görə, qeydiyyatın ləğvi ilə bağlı ailəyə hər hansı rəsmi sənəd, tibbi rəy və ya hüquqi əsas təqdim edilməyib.
Valideyn hesab edir ki, bu yanaşma etik normalara və uşaqların hüquqlarının qorunması prinsiplərinə ziddir. Məsələ ilə bağlı artıq aidiyyəti qurumlara müraciət edilib.
İddialara aydınlıq gətirmək üçün bağçanın rəhbərliyi ilə əlaqə saxlamağa çalışılsa da, müəssisə rəhbərliyi çəkiliş qrupunu görən kimi qapıları bağlayıb, pərdələri çəkib və işıqları söndürüb.

08.08.2026 13:18 132
Утверждается, что малолетнего ребенка отчислили из детского сада в Баку из-за заболевания сахарным диабетом.
Как сообщает Median.Az со ссылкой на Xəzər TV, мать несовершеннолетнего Хадия Гурбаналиева пожаловалась на образовательное учреждение Barama. По словам женщины, ее сына без предварительного уведомления семьи отстранили от посещения филиала "Аджеми".
Родительница отмечает, что все медицинские документы ребенка находятся в порядке, и он регулярно находится под наблюдением врачей. Несмотря на это, руководство учреждения сослалось на заболевание несовершеннолетнего и ограничило его пребывание в детском саду.
По словам Х.Гурбаналиевой, сначала семье сообщили, что ребенку целесообразно оставаться дома в течение одного-двух месяцев. Затем для продолжения посещения детского сада от родителей потребовали дополнительно нанять индивидуального воспитателя. Семья заявила, что не располагает возможностью оплачивать связанные с этим расходы.
Мать утверждает, что после этого сотрудники детского сада неоднократно связывались с семьей и требовали снять ребенка с учета на портале. Хотя родители выразили свое несогласие, спустя время они получили информацию об аннулировании регистрации сына.
Женщина также сообщила, что семье не предоставили никаких официальных документов, медицинского заключения или правового обоснования для аннулирования регистрации.
Родительница считает, что подобный подход противоречит этическим нормам и принципам защиты прав детей. В связи с этим вопросом уже направлено обращение в соответствующие структуры.
Для выяснения обстоятельств была предпринята попытка связаться с руководством детского сада. Однако, увидев съемочную группу, представители учреждения закрыли двери, задернули шторы и выключили свет.