Ermənistan vətəndaşlarının şikayətləri üzrə apellyasiya məhkəməsində hakimlər kollegiyası müşavirəyə gedib
31.07.2026 20:44 135
İyulun 31-də Bakı Apellyasiya Məhkəməsində Ermənistanın Azərbaycana qarşı hərbi təcavüzü nəticəsində sülh və insanlıq əleyhinə cinayətlər, müharibə cinayətləri, o cümlədən təcavüzkar müharibənin hazırlanması və aparılması, soyqırımı, müharibə qanunlarını və qaydalarını pozma, terrorçuluq, terrorçuluğu maliyyələşdirmə, hakimiyyəti zorla ələ keçirmə və digər çoxsaylı cinayətlərə görə Bakı Hərbi Məhkəməsi tərəfindən barələrində ittiham hökmü çıxarılmış Ermənistan Respublikası vətəndaşları Arayik Arutyunyan, Arkadi Qukasyan, Bako Saakyan, Davit İşxanyan, David Babayan, Levon Mnatsakanyan və digərlərinin apellyasiya şikayətləri üzrə məhkəmə baxışı davam etdirilib.
AZƏRTAC-a istinadla xəbər verir ki, Bakı Apellyasiya Məhkəməsinin hakimləri Elmar Rəhimovun sədrliyi, Emin Mehdiyev və Mehriban Qarayevanın (ehtiyat hakim Əli Məmmədov) iştirakı ilə keçirilən məhkəmə iclasında barələrində cinayət işi üzrə apellyasiya icraatı aparılan şəxslərin hər biri bildikləri dillərdə - erməni və rus dillərində tərcüməçi, habelə müdafiələrinin təmin olunması məqsədilə vəkillərlə təmin edilib.
Məhkəmə iclasının əvvəlində məlumat verilib ki, prosesdə Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Aparatının nümayəndəsi də müşahidəçi qismində iştirak edir.
Məhkəmə təqsirləndirilən şəxslərin replikası ilə davam etdirilib.
Təqsirləndirilən Bako Saakyan replika hüququndan istifadə edərək çıxışı davam etdirib. O, birinci instansiya məhkəməsinin hökmünün ləğv edilməsini və barəsində bəraət hökmünün çıxarılmasını məhkəmədən xahiş edib.
Digər təqsirləndirilən şəxslər Vasili Beqlaryan, Arkadi Qukasyan, Levon Mnatsakanyan, Madat Babayan, Qurgen Stepanyan, David Manukyan, Davit İşxanyan, David Babayan, Melikset Paşayan, Qarik Martirosyan, Davit Allahverdiyan, Levon Balayan və Erik Qazaryan, eləcə də onların bəzilərinin müdafiəçiləri də replika hüququndan istifadə edərək ittiham tərəfinin çıxışlarına münasibət bildiriblər.
Müdafiəçilər, əsasən, hüquqlarını qoruduqları şəxslər barəsində birinci instansiya məhkəməsinin hökmünün ləğv edilməsini və bəraət hökmünün çıxarılmasını məhkəmədən xahiş ediblər. Təqsirləndirilən şəxslər isə öz arqumentlərini diqqətə çatdıraraq ittiham olunduqları əməllər üzrə özlərini təqsirli bilmədiklərini qeyd ediblər. Bununla da bütün təqsirləndirilən şəxslərin replika hüququndan istifadə hüququ başa çatıb.
Daha sonra zərərçəkmiş şəxslərin nümayəndələri çıxış edərək birinci instansiya məhkəməsinin hökmünün qanuni və əsaslı olduğunu, iş üzrə bütün faktların məhkəmə araşdırması zamanı sübuta yetirildiyini bildiriblər. Bu səbəbdən onlar həmin hökmün dəyişdirilmədən qüvvədə saxlanılmasını məhkəmədən xahiş ediblər.
Ardınca söz dövlət ittihamını müdafiə edən prokurorlara verilib.
Onlar qeyd ediblər ki, birinci instansiya məhkəməsinin hökmü qanuni və əsaslıdır, təqsirləndirilən şəxslərin apellyasiya şikayətlərində göstərilən dəlillər isə onun ləğvi və ya dəyişdirilməsi üçün əsas yaratmır. Bu səbəbdən apellyasiya şikayətlərinin təmin edilməməsini və hökmün dəyişdirilmədən saxlanılmasını xahiş ediblər.
Məhkəməyə sədrlik edən hakim Elmar Rəhimov verilmiş apellyasiya şikayətləri üzrə məhkəmə baxışının başa çatdığını elan edib. Məhkəmə kollegiyası qərar qəbul etmək üçün müşavirəyə gedib.
Xatırladaq ki, Bakı Hərbi Məhkəməsinin 2026-cı il 5 fevral tarixli hökmünə əsasən, Arayik Arutyunyan, Levon Mnatsakanyan, David Manukyan, Davit İşxanyan və David Babayan ömürlük azadlıqdan məhrumetmə cəzasına məhkum ediliblər. Arkadi Qukasyan və Bako Saakyan 20 il, Madat Babayan və Melikset Paşayan 19 il, Qarik Martirosyan 18 il, Davit Allahverdiyan və Levon Balayan 16 il, Vasili Beqlaryan, Qurgen Stepanyan və Erik Qazaryan isə 15 il müddətinə azadlıqdan məhrum ediliblər.скачать dle 11.3

Как сообщает Median.Az со ссылкой на АЗЕРТАДЖ, судебное заседание прошло под председательством судьи Бакинского апелляционного суда Эльмара Рагимова, при участии судей Эмина Мехтиева и Мехрибан Гараевой (резервный судья - Али Мамедов). Каждому из лиц, в отношении которых ведется апелляционное производство по уголовному делу, были обеспечены переводчики на армянский и русский языки, которыми они владеют, а также адвокаты для обеспечения их права на защиту.
В судебном заседании принимали участие представители потерпевших, государственные обвинители - начальник отдела Управления по поддержанию государственного обвинения Генеральной прокуратуры Аббас Аббаслы, прокуроры того же отдела управления Анар Алекберов и Севиндж Гасымова.
В начале судебного заседания было сообщено, что в процессе в качестве наблюдателя также принимает участие представитель Аппарата Уполномоченного по правам человека (омбудсмена) Азербайджанской Республики.
Судебное заседание продолжилось репликами обвиняемых.
Обвиняемый Б.Саакян, воспользовавшись правом на реплику, продолжил свое выступление. Он попросил суд отменить приговор суда первой инстанции и вынести в отношении него оправдательный приговор.
Другие обвиняемые - Василий Бегларян, Аркадий Гукасян, Левон Мнацаканян, Мадат Бабаян, Гурген Степанян, Давид Манукян, Давид Ишханян, Давид Бабаян, Меликсет Пашаян, Гарик Мартиросян, Давид Аллахвердян, Левон Балаян и Эрик Казарян, а также защитники некоторых из них, также воспользовались правом на реплику и высказали свое отношение к выступлениям стороны обвинения.
Защитники в основном просили суд отменить приговор суда первой инстанции в отношении лиц, чьи права они защищают, и вынести оправдательный приговор. Обвиняемые же, изложив свои аргументы, сказали, что не признают себя виновными по предъявленным им обвинениям. На этом все обвиняемые завершили использование своего права на реплику.
Затем выступили представители потерпевших, заявив, что приговор суда первой инстанции является законным и обоснованным, а все обстоятельства по делу были доказаны в ходе судебного разбирательства. Они попросили суд оставить приговор без изменения.
После этого слово было предоставлено гособвинителям.
Они отметили, что приговор суда первой инстанции является законным и обоснованным, а доводы, изложенные в апелляционных жалобах обвиняемых, не создают оснований для его отмены или изменения. В связи с этим они попросили не удовлетворять апелляционные жалобы и оставить приговор без изменения.
Председательствующий судья Э.Рагимов объявил о завершении судебного рассмотрения поданных апелляционных жалоб. Судебная коллегия удалилась в совещательную комнату для принятия решения.
Напомним, что согласно приговору Бакинского военного суда от 5 февраля 2026 года Араик Арутюнян, Левон Мнацаканян, Давид Манукян, Давид Ишханян и Давид Бабаян были приговорены к пожизненному заключению. Аркадий Гукасян и Бако Саакян приговорены к 20 годам лишения свободы, Мадат Бабаян и Меликсет Пашаян - 19 годам, Гарик Мартиросян - 18 годам, Давид Аллахвердян и Левон Балаян - 16 годам, а Василий Бегларян, Гурген Степанян и Эрик Казарян - к 15 годам лишения свободы.