Pavel Durov beynəlxalq axtarışa verildi
"Telegram" mesencerinin həmtəsisçisi Pavel Durov Rusiyada terror fəaliyyətinə yardım etməkdə təqsirləndirilir.
Bu barədə Rusiya Federal Təhlükəsizlik Xidmətinin (FTX) İctimai Əlaqələr Mərkəzi tərəfindən açıqlama verilib. Bildirilib ki, onun beynəlxalq axtarışa verilməsi üçün müvafiq prosedurlara start verilib.
"İstintaqı davam edən cinayət işi çərçivəsində "Telegram"ın rəhbəri P.Durova Rusiya Cinayət Məcəlləsinin 205.1-ci maddəsinin 1.1-ci bəndi (terror fəaliyyətinə dəstək vermə) üzrə cinayət tərkibi əlamətlərinə əsasən ittiham elan edilib, o, beynəlxalq axtarışa verilir", - deyə mərkəzin məlumatında vurğulanıb.
Açıqlamada qeyd olunur ki, Rusiya qanunlarının tələblərini pozan "Telegram" administrasiyası Ukrayna xüsusi xidmət orqanları, eləcə də ekstremist və terror təşkilatları tərəfindən Rusiya ərazisində təxribat-terror aktlarının, kütləvi qətllərin planlaşdırılması və koordinasiyası, kiberdələduzluq məqsədilə aktiv şəkildə istifadə edilən çoxsaylı kanal, çat və botları silməyib. Bunun nəticəsində qadınlar və uşaqlar da daxil olmaqla xeyli sayda insan itkisi baş verib, eyni zamanda, çoxmilyardlıq maddi ziyan qeydə alınıb.скачать dle 11.3

Павла Дурова объявили в международный розыск
Сооснователю Telegram Павлу Дурову в РФ предъявлено обвинение в содействии террористической деятельности, начата процедура его объявления в международный розыск.
Об этом сообщили в Центре общественных связей (ЦОС) ФСБ России.
"Руководителю администрации Telegram П.Дурову предъявлено обвинение в рамках расследуемого уголовного дела по признакам состава преступления, предусмотренного ч. 1.1 ст. 205.1 (содействие террористической деятельности) УК России, он объявляется в международный розыск", - отметили в ЦОС.
В сообщении говорится, что "в нарушение российского законодательства администрацией Telegram не удалены многочисленные каналы, чаты и боты данного мессенджера, активно используемые украинскими спецслужбами, террористическими и экстремистскими организациями для подготовки и координации в РФ диверсионно-террористических актов, массовых убийств, осуществления кибермошеннической деятельности, последствиями которых стали многочисленные человеческие жертвы, в том числе женщины и дети, а также многомиллиардный материальный ущерб".скачать dle 11.3