Ombudsman nümayəndələri Suriyadan gətirilmiş repatriantlarla görüşüblər
Bildirilib ki, Azərbaycan hökuməti tərəfindən görülmüş mərhələli və koordinasiyalı tədbirlər nəticəsində cari ilin 18 və 19 iyul tarixlərində Suriya Ərəb Respublikasından yeddisi qadın və doqquzu uşaq olmaqla, ümumilikdə 16 nəfər Azərbaycan Respublikası vətəndaşının ölkəmizə repatriasiyası həyata keçirilib.
Azərbaycan İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkilinin (Ombudsmanın) nümayəndələri Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyinin tabeliyində Sosial Xidmətlər Agentliyinin müvafiq müəssisəsində yerləşdirilmiş həmin repatriantlarla görüş keçirib.
Görüşdə repatriantlarla söhbət aparılıb, onların hüquqlarının təmini vəziyyəti və ehtiyacları öyrənilib, qadın və uşaqlar hüquq və azadlıqlarının müdafiəsi, eləcə də Ombudsmanın mandatı barədə ətraflı məlumatlandırılıblar.
Bununla yanaşı, müəssisə rəhbəri tərəfindən təsisatın əməkdaşlarına repatriantların reabilitasiyası üzrə göstərilən xidmətlər barədə məlumat verilib, görüşün nəticəsi üzrə müzakirələr aparılaraq müəssisə əməkdaşlarına tövsiyələr verilib.скачать dle 11.3

Представители омбудсмена встретились с репатриантами, прибывшими из Сирии
Как сообщает Median.Az со ссылкой на аппарат омбудсмена, благодаря поэтапным и скоординированным мерам, принятым правительством Азербайджана, 18 и 19 июля 2026 года из Сирийской Арабской Республики были репатриированы 16 граждан Азербайджана, в том числе семь женщин и девять детей.
Представители ведомства посетили граждан, размещённых в одном из учреждений Агентства социальных услуг при Министерстве труда и социальной защиты населения. В ходе встречи были обсуждены вопросы обеспечения их прав, а также изучены потребности репатриантов. Женщинам и детям подробно рассказали о защите их прав и свобод, а также о полномочиях омбудсмена.
Кроме того, руководитель учреждения проинформировал представителей ведомства об услугах, оказываемых в рамках реабилитации. По итогам встречи состоялось обсуждение, после которого сотрудникам учреждения были даны соответствующие рекомендации.