Qabiliyyət imtahanı: Ən yüksək və ən aşağı nəticə göstərən ixtisaslar
Magistraturaya qəbul üzrə qabiliyyət imtahanlarının nəticələri ixtisaslar üzrə maraqlı statistikanı ortaya qoyub. Bəzi istiqamətlərdə bütün namizədlər məqbul nəticə göstərdiyi halda, bir sıra ixtisaslarda uğursuzluq faizi yüksək olub.
Modern.az-a istinadla xəbər verir ki, ən yüksək nəticə Xalq çalğı alətləri ifaçılığı (musiqi alətləri üzrə) ixtisaslaşmasında qeydə alınıb. Bu istiqamətdə imtahan verən 24 nəfərin 10-u maksimum - 10 bal, 11-i isə 9 bal toplayıb və bütün iştirakçılar məqbul nəticə əldə ediblər.
Tam uğur əldə olunan digər ixtisaslar sırasında instrumental ifaçılığın müxtəlif istiqamətləri, akademik vokal, aşıq sənəti, populyar musiqi və caz ifaçılığı, aktyor sənəti, kino rejissorluğu, dekorativ sənətin əksər istiqamətləri, rəngkarlıq və qrafika da yer alır. Bu proqramlarda imtahanda iştirak edənlərin hamısı məqbul nəticə göstərib.
Ən çox uğursuz nəticə isə Qrafik dizayn ixtisaslaşmasında qeydə alınıb. Bu istiqamətdə 15 nəfərdən cəmi 9-u məqbul qiymət alıb, 6 nəfər isə imtahandan keçə bilməyib. Beləliklə, uğursuz nəticələrin sayına görə ilk sırada bu proqram qərarlaşıb.
Bundan başqa, İnteryer və landşaft dizaynı üzrə 7 namizəddən 4-ü məqbul, 3-ü qeyri-məqbul nəticə göstərib. Xanəndə sənəti üzrə 19 iştirakçıdan 17-si keçid balı topladığı halda, 2 nəfər uğursuz olub. Milli vokal (6819) proqramında isə imtahana qatılan hər iki namizəd qeyri-məqbul qiymət alıb. Sənaye dizaynı istiqamətində də yeganə iştirakçı imtahandan keçə bilməyib.
Jurnalistika ixtisaslaşması üzrə isə 31 nəfərdən 30-u məqbul nəticə göstərib, yalnız 1 nəfər qeyri-məqbul qiymət alıb. Bu göstərici jurnalistika proqramının ən yüksək müvəffəqiyyət faizi olan ixtisaslardan biri olduğunu göstərir.скачать dle 11.3

Названы специальности с лучшими и худшими результатами экзамена по выявлению способностей в магистратуру
21.07.2026 15:54 168
Результаты экзаменов по выявлению способностей для поступления в магистратуру выявили интересную статистику по различным специальностям. Если по ряду направлений все абитуриенты успешно справились с испытанием, то по некоторым процент неудовлетворительных результатов оказался высоким.
Как сообщает Median.Az со ссылкой на modern.az, лучшие результаты показали поступающие на специализацию "Исполнительство на народных музыкальных инструментах". Из 24 участников 10 набрали максимальные 10 баллов, еще 11 получили по 9 баллов. Все экзаменуемые успешно прошли испытание.
Полностью успешно экзамены также сдали поступающие на различные направления инструментального исполнительства, академического вокала, ашыгского искусства, эстрадной и джазовой музыки, актерского мастерства, кинорежиссуры, большинства направлений декоративного искусства, а также живописи и графики.
Наибольшее число неудовлетворительных результатов зафиксировано по специализации "Графический дизайн". Из 15 участников только 9 получили положительную оценку, а 6 не смогли пройти экзамен, что стало самым низким показателем среди всех программ.
Кроме того, по направлению "Дизайн интерьера и ландшафта" из 7 абитуриентов четверо успешно сдали экзамен, трое - нет. По специальности "Искусство пения" из 19 участников проходной балл набрали 17 человек, двое не справились с испытанием. На программе "Национальный вокал (6819)" оба участника получили неудовлетворительные оценки. Единственный абитуриент, сдававший экзамен по направлению "Промышленный дизайн", также не прошел испытание.
По специализации "Журналистика" из 31 участника успешно сдали экзамен 30 человек, и лишь один получил неудовлетворительную оценку. Это один из самых высоких показателей успешной сдачи среди всех программ.скачать dle 11.3