17.07.2026 15:03 399
Sözügedən qanun layihəsi hakim koalisiyanı təmsil edən 62 deputatın səsini toplayıb. Müxalifət düşərgəsi isə bu səsvermədə iştirakdan çəkinərək bitərəf mövqe sərgiləyib.
Qanunverici orqanın yeni tərkibi oktyabr ayının 27-nə planlaşdırılan növbəti parlament seçkisinin yekunlarına əsasən formalaşacaq. Ölkə vətəndaşları ümumilikdə 120 deputatın seçilməsində iştirak edəcəklər. Hökuməti qurmaq və parlamentdə üstünlük qazanmaq məqsədilə siyasi qüvvələrə minimum 61 mandat tələb olunur.
Xatırladaq ki, Benyamin Netanyahu 2009-2021-ci illər aralığında İsrail hökumətinin başçısı kimi fəaliyyət göstərib və 2022-ci ildə yenidən bu vəzifəyə təyinat alıb. Siyasətçi qarşıdan gələn seçkidə də "Likud" partiyasının rəhbəri qismində öz namizədliyini irəli sürməyi planlaşdırır.
Onun ən böyük rəqibi qismində İsrail Müdafiə Ordusunun (SAXAL) sabiq Baş Qərargah rəisi, müxalif "Yaşar" blokunun nümayəndəsi Qadi Ayzenkot çıxış edir. Keçirilən son rəy sorğularının nəticələrinə əsasən, seçicilərin rəğbəti baxımından Ayzenkot Netanyahuya nisbətdə kiçik fərqlə üstünlüyə malikdir.скачать dle 11.3

Кнессет проголосовал за самороспуск
Израильский парламент (Кнессет) принял в преддверии осенних выборов решение о самороспуске, сообщает Median.Az со ссылкой на The Times of Israel.
Соответствующий закон получил поддержку 62 депутатов от правящей коалиции. Оппозиция воздержалась на голосовании.
Теперь парламент нового созыва соберется уже после парламентских выборов, назначенных на 27 октября. Гражданам предстоит избрать 120 депутатов. Для большинства в парламенте и формирования правительства нужно как минимум 61 место.
Биньямин Нетаньяху был премьером Израиля с 2009 по 2021 год, после чего вернулся на этот пост в 2022 году. Он намерен баллотироваться вновь во главе своей партии "Ликуд".
Его главным соперником является бывший начальник генштаба Армии обороны Израиля (ЦАХАЛ) Гади Айзенкот от оппозиционного блока "Яшар". Согласно недавним опросам, Айзенкот незначительно превосходит Нетаньяху по популярности среди избирателей.скачать dle 11.3