Yaxın Şərqdəki gərginlik fonunda dünya bazarında neft bahalaşır
Yaxın Şərq regionunda davam edən hərbi münaqişələr səbəbindən neftin qiymətlərində yüksəliş müşahidə olunur və həftə kəskin artımla başa çatır.
Bu barədə Median.Az "İnterfaks" agentliyinə istinadən xəbər verir.
Bakı vaxtı ilə saat 09:20-yə olan məlumata əsasən, Londonun "ICE Futures" birjasında "Brent" markalı neftin sentyabr füçersləri 0.72 dollar (0.85%) bahalaşaraq bir barel üçün 84.95 dollara çatıb. Qeyd edək ki, cümə axşamı "Brent" 0.72 dollar (0.85%) ucuzlaşaraq 84.23 dollar səviyyəsində qərarlaşmışdı.
Nyu-York Əmtəə Birjasının (NYMEX) elektron ticarətində isə WTI markalı neftin avqust füçerslərinin dəyəri bu müddət ərzində 0.78 dollar (0.99%) artaraq bir barel üçün 79.73 dollara yüksəlib. Əvvəlki sessiya ərzində isə bu marka 0.65 dollar (0.82%) dəyər itirərək 78.95 dollara düşmüşdü.скачать dle 11.3

Цены на нефть растут на фоне продолжающихся военных действий на Ближнем Востоке
Котировки нефти растут на фоне продолжающихся военных действий на Ближнем Востоке и завершают неделю резким ростом.
Центральное командование ВС США в регионе (CENTCOM) объявило о нанесении очередной серии ударов по Ирану, в том числе по объектам береговой разведки, противовоздушной обороны и военной логистической инфраструктуры.
Армия Ирана в ответ атаковала с применением беспилотников американскую авиабазу в Бахрейне. Об отражении иранских ударов также сообщили власти Кувейта.
К 09:20 по Баку сентябрьские фьючерсы на Brent дорожали на лондонской бирже ICE Futures на 0.72 доллара (0.85%) до 84.95 доллара за баррель. В четверг Brent подешевела на 0.72 доллара (0.85%), до 84.23 доллара за баррель.
Августовские фьючерсы на WTI к этому времени дорожали на электронных торгах Нью-Йоркской товарной биржи NYMEX на 0.78 доллара (0.99%), до 79.73 доллара за баррель. За предыдущую сессию они подешевели на 0.65 доллара (0.82%), до 78.95 доллара за баррель.скачать dle 11.3