Səhiyyə Nazirliyinin sabiq idarə rəisi məhkəmə zalında həbs olundu
Səhiyyə Nazirliyinin İnformatika və Statistika İdarəsinin külli miqdarda mənimsəmədə təqsirləndirilən sabiq rəisi Mehdi Əmrahovun barəsindəki cinayət işi üzrə məhkəmə başlayıb.
Bakı Ağır Cinayətlər Məhkəməsində hakim Neymət Məmmədovun sədrliyi ilə keçirilən prosesdə təqsirləndirilənin anket məlumatları dəqiqləşdirilib.
Prosesdə Səhiyyə Nazirliyinin Daxili Nəzarət Şöbəsinin əməkdaşı zərərçəkənin nümayəndəsi qismində iştirak edib.
Məhkəmə təqsirləndirilən barədə seçilmis qətimkan tədbirinin həbs qətimkan tədbiri ilə əvəz edilərək onun məhkəmə zalında həbs olunması ilə baglı qərar verib. Mehdi Əmrahov zaldaca həbs olunub.
Cinayət işi məhkəmə baxışına verilib və baxış iclası iyulun 20-nə təyin edilib.
Qeyd edək ki, Səhiyyə Nazirliyinin İnformatika və Statistika İdarəsinin sabiq rəisi Mehdi Əmrahovla bağlı Baş Prokuror yanında Korrupsiyaya Qarşı Mübarizə İdarəsində cinayət işi açılıb.
O, nazirliyin 600 min manatdan çox vəsaitini mənimsəməkdə təqsirləndirilir.
Ona qarşı Cinayət Məcəlləsinin 179.4-cü (mənimsəmə və ya israf etmə, xüsusilə külli miqdarda ziyan vurmaqla törədildikdə), 308.2-ci (ağır nəticələrə səbəb olmaqla vəzifə səlahiyyətlərindən sui-istifadə etmə) və 313-cü (vəzifə saxtakarlığı) maddələri ilə ittiham irəli sürülüb.
Mehdi Əmrahov istintaqın gedişində ziyanın bir qismini ödəyib.
İstintaq dövründə yaşı və səhhəti nəzərə alınmaqla onun barəsində polis nəzarəti altına vermə qətimkan tədbiri seçilib.

Бывший начальник управления Минздрава арестован в зале суда
Как сообщает Oxu.Az, в ходе процесса в Бакинском суде по тяжким преступлениям под председательством судьи Неймата Мамедова были уточнены анкетные данные обвиняемого.
В процессе в качестве представителя потерпевшего участвовал сотрудник отдела внутреннего контроля Министерства здравоохранения.
Защитники противоположной стороны заявили ходатайство о замене избранной в отношении обвиняемого меры пресечения, не связанной с арестом, на меру пресечения в виде ареста. Суд удовлетворил ходатайство, М.Амрахов был арестован в зале суда.
Уголовное дело передано на судебное рассмотрение, заседание дела назначено на 20 июля.
Отметим, что в Управлении по борьбе с коррупцией при генеральном прокуроре было возбуждено уголовное дело в связи с бывшим начальником Управления информатики и статистики Министерства здравоохранения Мехди Амраховым.
Он обвиняется в присвоении более 600 000 манатов, принадлежащих ведомству.
М.Амрахову предъявлены обвинения по статьям 179.4 (присвоение или растрата, совершённые с причинением ущерба в особо крупном размере), 308.2 (злоупотребление должностными полномочиями, повлёкшее тяжкие последствия) и 313 (служебный подлог) Уголовного кодекса.
Мехди Амрахов в ходе следствия возместил часть ущерба.
В период следствия с учётом его возраста и состояния здоровья в его отношении была избрана мера пресечения в виде передачи под полицейский надзор.