ƏDV ilə bağlı qərar: Yeni köçürmə imkanı yaradılır
Azərbaycanda ƏDV-nin depozit hesabından Dövlət Sosial Müdafiə Fonduna (DSMF) vəsait köçürmək imkanı yaradılır.
Bununla bağlı Vergi Məcəlləsinə təklif edilən dəyişiklik layihəsi Milli Məclisin növbədənkənar sessiyasının bugünkü plenar iclasında müzakirəyə çıxarılıb.
Qeyd olunub ki, qanun layihəsi neft-qaz sahəsində fəaliyyəti olmayan özəl sektor təmsilçilərinə ƏDV-nin depozit hesabından DSMF-yə vəsait köçürmək imkanının yaradılması məqsədilə hazırlanıb.
ƏDV-nin depozit hesabından fonda vəsaitin köçürülə bilməsi 2027-ci il yanvarın 1-dən 4 il müddətinə qüvvədə olacaq. Onun şərtləri və qaydası müvafiq icra hakimiyyəti orqanının müəyyən etdiyi orqan (qurum) tərəfindən müəyyən ediləcək.
Qanun layihəsi vergi ödəyicilərinin ƏDV depozit hesablarında olan vəsaitlərdən istifadə imkanlarının artırılmasına, sosial öhdəliklərin icrası üçün isə əlavə maliyyə mənbələrinin yaradılmasına, son nəticədə qeyri-neft-qaz özəl sektorda fəaliyyət göstərən vergi ödəyicilərinin dəstəklənməsinə xidmət edəcək.
Qanun layihəsi müzakirələrdən sonra səsverməyə çıxarılaraq son oxunuşda qəbul olunubскачать dle 11.3

Милли Меджлис принял изменения в Налоговый кодекс по депозитным счетам НДС
Соответствующий проект изменений в Налоговый кодекс был вынесен на обсуждение на сегодняшнем пленарном заседании внеочередной сессии Милли Меджлиса.
Отмечено, что законопроект подготовлен с целью предоставления представителям частного сектора, не осуществляющим деятельность в нефтегазовой сфере, возможности перечислять средства с депозитного счета по НДС в ГФСЗ.
Возможность перечисления средств с депозитного счета по НДС в фонд вступит в силу с 1 января 2027 года и будет действовать в течение четырех лет. Условия и порядок такого перечисления будут определены органом (учреждением), установленным соответствующим органом исполнительной власти.
Законопроект будет способствовать расширению возможностей использования средств, находящихся на депозитных счетах по НДС налогоплательщиков, созданию дополнительных финансовых источников для исполнения социальных обязательств и, в конечном итоге, поддержке налогоплательщиков, осуществляющих деятельность в частном ненефтегазовом секторе.