İlham Əliyev: "Trampın gördüyü işlərlə ondan əvvəlki administrasiyaların fəaliyyəti arasında böyük fərq var"
13.07.2026 15:18 426
"Prezident Trampın gördüyü işlərlə ondan əvvəlki administrasiyaların fəaliyyəti arasında böyük fərq var".
AZƏRTAC-a istinadən xəbər verir ki, bu barədə Prezident İlham Əliyev IV Şuşa Qlobal Media Forumunun açılışında bildirib.
Dövlətimizin başçısı vurğulayıb: "Təəssüf ki, 30 il davam edən işğal dövründə ABŞ administrasiyasının ovaxtkı Minsk qrupunun həmsədrləri ilə birlikdə əsas məqsədləri bu münaqişənin dondurulmasından ibarət idi. Azərbaycanın əraziləri azad edilmirdi, halbuki bu istiqamətdə BMT Təhlükəsizlik Şurasının qətnamələri var idi ki, bunu onların özləri də qəbul etmişdilər. Məqsəd bu vəziyyəti dondurmaq və bunu Azərbaycana, müəyyən mənada Ermənistana qarşı təsir mexanizmi kimi istifadə etmək idi".скачать dle 11.3

Президент: Существует огромная разница между работой, проделанной администрацией Трампа, и деятельностью предыдущих администраций
13.07.2026 15:18 129
Существует огромная разница между работой, проделанной администрацией Трампа, и деятельностью предыдущих администраций.
"К сожалению, в течение 30-летнего периода оккупации главной целью администрации США, наряду с тогдашними сопредседателями Минской группы ОБСЕ, было заморозить этот конфликт. Территории Азербайджана так и не были освобождены, несмотря на наличие соответствующих резолюций Совета Безопасности ООН, которые они сами же приняли. Цель заключалась в том, чтобы заморозить эту ситуацию и использовать ее в качестве механизма давления на Азербайджан и, в определенной степени, на Армению", - подчеркнул глава государства.скачать dle 11.3