Prezident İlham Əliyev Laçında "Həkəriçay" su anbarının təməlini qoyub - FOTO
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev iyulun 11-də Laçında "Həkəriçay" su anbarının təməlini qoyub.
AZƏRTAC-a istinadən xəbər verir ki, Azərbaycan Dövlət Su Ehtiyatları Agentliyinin sədri Zaur Mikayılov Prezident İlham Əliyevə layihə barədə məlumat verib.
Bildirilib ki, layihəyə əsasən Azərbaycanın hüdudlarında formalaşan Həkəri çayı üzərində ümumi tutumu 100 milyon kubmetr, faydalı həcmi isə 90 milyon kubmetr olan su anbarının yaradılacaq, həmçinin suburaxma qabiliyyəti saniyədə 8 kubmetr, uzunluğu isə 172 kilometrə yaxın magistral boru kəməri inşa ediləcək.
Bu infrastrukturun Laçın, Qubadlı, Zəngilan, Cəbrayıl, Füzuli, Xocavənd və Ağdam rayonları üzrə təqribən 700 min nəfəri saniyədə 2,5 kubmetr həcmində keyfiyyətli içməli su ilə təmin etmək potensialı olacaq.
"Həkəriçay" su anbarından qidalanan magistral boru kəmərinin üzərində ümumi gücü 10.81 MVt olan 3 su elektrik stansiyasının (SES) tikintisi də nəzərdə tutulur.
Qeyd edək ki, "Həkəriçay" su anbarı əhalinin keyfiyyətli və dayanıqlı içməli su təminatı ilə yanaşı, işğaldan azad edilmiş ərazilərimizin su ehtiyatlarının səmərəli idarə olunmasında, bölgənin, habelə ölkəmizin digər iri şəhərlərinin içməli su təchizatının yaxşılaşdırılmasında və regionların sosial-iqtisadi inkişafının dəstəklənməsində mühüm rol oynayacaq.

Президент Ильхам Алиев заложил фундамент водохранилища Хакаричай в Лачыне - ФОТО
Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев 11 июля заложил фундамент водохранилища Хакаричай в Лачыне.
Как сообщает АЗЕРТАДЖ, председатель Государственного агентства водных ресурсов Азербайджана Заур Микаилов проинформировал Президента Ильхама Алиева о проекте.
Было отмечено, что согласно проекту на реке Хакаричай, формирующейся в пределах границ Азербайджана, планируется создание водохранилища общей вместимостью 100 млн кубометров, полезным объемом 90 млн кубометров. Также будет построен магистральный трубопровод пропускной способностью 8 кубометров в секунду и длиной около 172 км.
Эта инфраструктура будет обладать потенциалом обеспечивать качественной питьевой водой в объеме 2.5 куб.м в секунду около 700 000 человек в Лачынском, Губадлинском, Зангиланском, Джебраильском, Физулинском, Ходжавендском и Агдамском районах.
На магистральном трубопроводе, питающемся от водохранилища Хакаричай, также планируется строительство трех гидроэлектростанций (ГЭС) общей мощностью 10.81 МВт.
Отметим, что водохранилище Хакаричай, наряду с бесперебойным обеспечением населения качественной питьевой водой, будет играть важную роль в рациональном управлении водными ресурсами на освобожденных от оккупации территориях, улучшении водоснабжения региона, а также других крупных городов нашей страны и поддержке социально-экономического развития регионов.