Bakı-Naxçıvan reysləri TƏXİRƏ SALINDI - SƏBƏB
Azərbaycan Hava Yollarının 6 iyul 2026-cı il tarixinə planlaşdırılan bir sıra Bakı-Naxçıvan reysləri ildırımlı hava şəraiti səbəbindən təxirə salınıb.
Bu barədə AZAL məlumat yayıb.
Bildirilib ki, hava şəraiti sabitləşdikdən sonra uçuşların icrasına davam ediləcək. Sərnişinlər mümkün dəyişikliklərlə bağlı ətraflı məlumatlandırılacaqlar.
Qeyd edilib ki, Naxçıvan Muxtar Respublikasının coğrafi mövqeyi və dağlıq relyefi səbəbindən bölgədə müşahidə olunan meteoroloji şərait uçuş əməliyyatlarına birbaşa təsir göstərə bilir:
"Xüsusilə güclü külək, küləyin istiqamətinin qəfil dəyişməsi və ildırım aktivliyi eniş və qalxma mərhələlərində əlavə risklər yaradır.
Qeyd etmək vacibdir ki, uçuşların hava şəraiti ilə əlaqədar təxirə salınması və ya ləğv edilməsi qərarı yalnız sərnişinin hava limanında müşahidə etdiyi hava şəraitinə əsasən verilmir. Aviasiyada qərarlar marşrut boyunca, qalxma və enmə hava limanlarında mövcud və proqnozlaşdırılan meteoroloji şərait əsasında qəbul edilir. Məsələn, ildırım aktivliyi, güclü külək, şaquli hava axınları, intensiv yağıntı, aşağı görünmə məsafəsi və ya tufan buludları yer səviyyəsindən aydın görünməyə bilər. Lakin bu meteoroloji hallar uçuşun təhlükəsizliyinə ciddi təsir göstərdiyindən, ekipaj və əməliyyat xidmətləri beynəlxalq aviasiya təhlükəsizliyi standartlarına uyğun olaraq müvafiq qərarlar qəbul edirlər".

AZAL задержал ряд рейсов Баку - Нахчыван
Ряд рейсов ЗАО Azerbaijan Airlines (AZAL) по маршруту Баку - Нахчыван, запланированных на 6 июля 2026 года, был задержан из-за неблагоприятных погодных условий, а именно из-за грозы.
Отмечается, что после стабилизации погодных условий выполнение рейсов будет продолжено. Пассажиры будут дополнительно проинформированы обо всех возможных изменениях.
В компании подчеркнули, что из-за географического положения и горного рельефа Нахчыванской Автономной Республики метеорологические условия в регионе могут напрямую влиять на выполнение полетов.
"В частности, сильный ветер, резкая смена его направления и грозовая активность создают дополнительные риски на этапах взлета и посадки.
Важно отметить, что решение о задержке или отмене рейсов по погодным условиям принимается не только на основании того, какую погоду пассажир наблюдает в аэропорту. В авиации решения принимаются с учетом текущих и прогнозируемых метеорологических условий на всем маршруте полета, а также в аэропортах вылета и прибытия. Например, грозовая активность, сильный ветер, вертикальные воздушные потоки, интенсивные осадки, низкая видимость или грозовые облака могут быть незаметны с поверхности земли. Однако эти погодные явления способны серьезно повлиять на безопасность полета, поэтому экипаж и операционные службы принимают соответствующие решения в соответствии с международными стандартами авиационной безопасности", - говорится в сообщении.