Əmlak üzərinə həbs qoyulması ilə bağlı YENI QAYDA müəyyənləşir
Cinayət mühakimə icraatı çərçivəsində əmlak üzərinə həbs qoyulması barədə bu prosesi həyata keçirən orqanın qərarı məhkəmə nəzarəti qaydasında mübahisələndiriləcək.
Sözügedən məsələ Milli Məclisin bugünkü növbədənkənar plenar iclasında müzakirə olunan Cinayət-Prosessual Məcəlləsinə, Cəzaların İcrası Məcəlləsinə və "İcra haqqında" Qanuna təklif edilən dəyişiklik layihəsində əksini tapıb.
Layihədə təklif edilən əlavə və dəyişikliklər təqsirləndirilən şəxs olmayan, lakin əmlak üzərinə həbs qoyulması barədə cinayət prosesini həyata keçirən orqanın qərarı ilə qanuni mənafeyinə toxunulan şəxslərin, cinayət prosesində iştirak edən digər şəxslər kateqoriyasına daxil edilməsi, həmin şəxslərin qanuni mənafeyinə toxunulan şəxs qismində cinayət prosesinə cəlb edilməsi, cinayət prosesində iştirak edən şəxslər kimi apelyasiya, kassasiya, əlavə kassasiya şikayəti vermək hüquqları və qaydalarını tənzimləyir.
Təklif olunan ən mühüm dəyişikliklərdən biri də cinayət mühakimə icraatı çərçivəsində əmlak üzərinə həbs qoyulması barədə cinayət prosesini həyata keçirən orqanın qərarının mülki mühakimə icraatı çərçivəsində deyil, məhkəmə nəzarəti qaydasında mübahisələndirilməsinin nəzərdə tutulmasıdır.
Belə ki, mülki mühakimə icraatından fərqli olaraq məhkəmə nəzarəti qaydasında materiallara baxılması və işin həll edilməsi zaman baxımından daha çevik və operativ baş verir. Üstəlik daha sonra məhkəmə qərarının preyudisial əhəmiyyətinin hansı həddə olması kimi mübahisənin yaranmasının da qarşısı alınmış olur.

Милли Меджлис принял поправки об обжаловании ареста имущества
В Азербайджане решение осуществляющего уголовное судопроизводство органа о наложении ареста на имущество теперь можно будет обжаловать в порядке судебного контроля.
Данный вопрос нашёл отражение в проекте изменений в Уголовно-процессуальный кодекс, Кодекс исполнения наказаний и закон "Об исполнении", обсуждавшемся на сегодняшнем пленарном заседании внеочередной сессии Милли Меджлиса.
Согласно изменениям, лица, не являющиеся обвиняемыми, но чьи законные интересы затрагиваются решением о наложении ареста на имущество, будут включены в категорию иных участников уголовного процесса. Они смогут официально участвовать в процессе в качестве лиц, чьи законные интересы затронуты, а также получат право подавать апелляционные, кассационные и дополнительные кассационные жалобы.
Одним из ключевых нововведений является то, что решения о наложении ареста на имущество в рамках уголовного производства будут обжаловаться не в порядке гражданского судопроизводства, а в порядке судебного контроля.
Отмечается, что такой механизм позволит рассматривать материалы и принимать решения значительно быстрее и эффективнее. Кроме того, это исключит возможные споры о пределах преюдициального значения судебных решений в дальнейшем.