Ceyhun Bayramov və Hakan Fidan strateji əməkdaşlıq məsələlərini müzakirə ediblər
İyunun 27-də xarici işlər naziri Ceyhun Bayramovla türkiyəli həmkarı Hakan Fidan arasında telefon danışığı aparılıb.
Telefon danışığı zamanı Azərbaycan-Türkiyə müttəfiqlik münasibətlərindən irəli gələn məsələlər, iki ölkə arasında mövcud olan strateji əməkdaşlığın gündəliyi, habelə beynəlxalq və regional təşkilatlar çərçivəsində qarşılıqlı fəaliyyət və əlaqələndirmə məsələləri müzakirə olunub.
Nazirlər qardaş ölkələr arasında yüksəksəviyyəli siyasi dialoqun və qarşılıqlı dəstəyin ikitərəfli münasibətlərin əsasını təşkil etdiyini vurğulayaraq, qarşılıqlı maraq doğuran bütün istiqamətlər üzrə sıx əməkdaşlığın bundan sonra da davam etdirilməsinin əhəmiyyətini qeyd ediblər.
Telefon danışığı zamanı, həmçinin regionda mövcud təhlükəsizlik vəziyyəti, postmünaqişə dövründə gedən proseslər, regional sülh və sabitliyin təmin olunması istiqamətində atılan addımlar ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.скачать dle 11.3

Джейхун Байрамов и Хакан Фидан обсудили вопросы стратегического сотрудничества
27 июня между министром иностранных дел Азербайджана Джейхуном Байрамовым и его турецким коллегой Хаканом Фиданом состоялся телефонный разговор.
Об этом Median.Az сообщает со ссылкой на пресс-службу азербайджанского внешнеполитического ведомства.
В ходе разговора стороны обсудили вопросы, вытекающие из союзнических отношений между Азербайджаном и Турцией, повестку стратегического сотрудничества между двумя странами, а также вопросы взаимодействия и координации в рамках международных и региональных организаций.
Министры, подчеркнув, что политический диалог на высшем уровне и взаимная поддержка между братскими странами составляют основу двусторонних отношений, отметили важность продолжения тесного сотрудничества по всем направлениям, представляющим взаимный интерес.
В ходе телефонного разговора также состоялся обмен мнениями относительно ситуации в сфере безопасности в регионе, процессов, происходящих в постконфликтный период, и шагов, предпринимаемых в направлении обеспечения регионального мира и стабильности.скачать dle 11.3