Son 19 gündə təhlükəli su hövzələrində 12 nəfər boğulub - RƏSMİ
"Fövqəladə Hallar Nazirliyi (FHN) tərəfindən aparılan kütləvi maarifləndirmə işlərinə baxmayaraq, təəssüflə bildirməliyik ki, yenə də bəzi vətəndaşlar, o cümlədən uşaq və yeniyetmələr tərəfindən çimərlik kimi nəzərdə tutulmayan kanal, çay, arx, süni göl və digər su hövzələrindən çimərlik kimi istifadə faktlarına rast gəlinir ki, bu da bir sıra hallarda acı nəticələrə gətirib çıxarır".
Bu barədə FHN-in qeyri-çimərlik ərazilərdən istifadə ilə əlaqədar əhaliyə müraciətində deyilir.
Bildirilib ki, iyun ayının 1-dən bu günə qədər bu kimi qeyri-çimərlik ərazilərdə 12 nəfərin bataraq ölməsi faktı qeydə alınıb.
"Nəzərə alınmalıdır ki, çimərlik üçün nəzərdə tutulmayan kanal, arx, çay, göl və digər su hövzələrinin təhlükəli sualtı relyefə, sürətli axına, qeyri-müəyyən dərinliyə, məhdud görüntü və digər təhlükəli xüsusiyyətlərə malik olması həmin hövzələrdən yayda sərinləmək məqsədilə istifadə zamanı həyat və sağlamlıq üçün ciddi təhlükə yaradır.
Qeyd olunanlarla bağlı Fövqəladə Hallar Nazirliyi bir daha əhaliyə, xüsusilə valideynlərə müraciət edərək, uşaq və yeniyetmələrin nəzarətsiz qoymamağa, müvafiq təhlükəsizlik qaydalarına ciddi əməl etməyə və çimərlik kimi nəzərdə tutulmayan su hövzələrindən istifadə etməməyə çağırır", - müraciətdə vurğulanıb.скачать dle 11.3

За последние 19 дней в водоемах с опасным подводным рельефом утонули 12 человек
Несмотря на предупреждения, некоторые граждане, в том числе дети и подростки, используют в качестве мест для купания каналы, реки, арыки, искусственные озера и другие водоемы, не предназначенные для этих целей.
Отмечается, что в Азербайджане с 1 июня и по сегодняшний день в не предназначенных для купания водоемах утонули 12 человек.
"Следует учитывать, что такие водоемы с опасным подводным рельефом, быстрым течением, неопределенной глубиной, ограниченной видимостью и другими опасными особенностями, создают серьезную угрозу для жизни и здоровья при использовании их для отдыха и купания в летний период
В связи с вышеизложенным МЧС в очередной раз обращается к населению, особенно к родителям, с призывом не оставлять детей и подростков без присмотра, строго соблюдать соответствующие правила безопасности и не использовать водоёмы, не предназначенные для купания", - отметили в ведомстве.скачать dle 11.3