Zərdab xəstəxanasından 240-dan çox saxta göndəriş verilib? - Araşdırma BAŞLANILDI
Zərdab Rayon Mərkəzi Xəstəxanasında saxta xəstə göndərişləri vasitəsilə tibbi sığorta vəsaitlərinin mənimsənildiyi və işə götürülmə ilə bağlı qanun pozuntularına yol verildiyi iddia olunur.
Oxu.az-a daxil olan müraciətdə bu və digər məsələlərlə bağlı ciddi ittihamlar səsləndirilib.
Müraciət müəllifi xəstəxanada icbari tibbi sığorta üzrə ayrılan vəsaitlərin mənimsənilməsi, işə qəbul zamanı qanunvericiliyin tələblərinə əməl olunmaması və idarəetmədə problemlərin yaşanması ilə bağlı ittihamlar irəli sürüb.
Onun sözlərinə görə, xəstəxanadan digər tibb müəssisələrinə köçürülmə üçün 240-dan çox saxta göndəriş verilib.
Müraciətdə bildirilir ki, məsələ ilə bağlı hüquq-mühafizə orqanları tərəfindən araşdırma aparılıb və sözügedən göndərişlər üzrə bəzi faktlar müəyyən edilib. Lakin sonradan araşdırmanın nəticəsiz qaldığı və işin ört-basdır edildiyini iddia olunur.
Şikayətdə həmçinin xəstəxanada işə qəbul prosesinin şəffaf olmadığı, bəzi şəxslərin qanunvericiliyin tələblərinə uyğun olmayan qaydada işə götürüldüyü bildirilir.
Müraciət müəllifinin sözlərinə görə, hazırda xəstəxanada direktor vəzifəsi vakantdır və müəssisəyə rəhbərlik edən şəxs tərəfindən kadr siyasəti şəxsi maraqlar əsasında həyata keçirilir.
Şikayətdə xəstəxananın ümumi fəaliyyətinin də qənaətbəxş olmadığı, son dövrlər vəziyyətin daha da pisləşdiyi qeyd olunur.
Məsələ ilə bağlı Tibbi Ərazi Bölmələrini İdarəetmə Birliyindən Oxu.Az-ın sorğusuna cavab olaraq bildirilib ki, 2023-2024-cü illərdə göndərişlərin verilməsi ilə bağlı məsələ Azərbaycan Respublikasının Baş Prokuroru yanında Korrupsiyaya qarşı Mübarizə Baş İdarəsində araşdırma başlanılıb, hazırda istintaq davam etdirilir:
"Əlavə olaraq, hər iki hal üzrə araşdırma aparılır. Araşdırmanın nəticəsinə uyğun olaraq müvafiq addımlar atılacaq".скачать dle 11.3

Об этом говорится в обращении, поступившем в Oxu.Az, где были озвучены серьёзные обвинения по этим и другим вопросам.
По словам автора, в больнице было выдано более 240 поддельных направлений для перевода пациентов в другие медицинские учреждения.
В обращении отмечается, что по этому вопросу правоохранительные органы проводили проверку и выявили отдельные факты, связанные с указанными направлениями. Однако, как утверждается, позже расследование не получило продолжения, а ситуация была оставлена без дальнейшего рассмотрения.
Также в жалобе говорится, что процесс приёма на работу в больнице не был прозрачным, а некоторые лица были трудоустроены с нарушением требований законодательства.
Автор обращения также заявил, что сейчас должность директора медучреждения остаётся вакантной, а кадровые решения в принимаются с учётом личных интересов руководства.
В жалобе отмечается, что общее состояние работы больницы неудовлетворительное, а в последнее время ситуация еще больше ухудшилась.
В ответ на запрос редакции в Объединении по управлению территориальными медицинскими подразделениями (TƏBİB) заявили, что по вопросу выдачи направлений в 2023-2024 годах Главным управлением по борьбе с коррупцией при генеральном прокуроре Азербайджанской Республики было начато расследование. В настоящее время оно продолжается:
"Кроме того, по указанным случаям проводится проверка. По итогам расследования будут приняты соответствующие меры".