Uraldakı Azərbaycan diasporunun keçmiş lideri Vidadi Mustafayevin işi məhkəməyə təqdim edilib
Median.Az-ın "Kommersant" nəşrinə istinadən xəbərinə görə, bu, məhkəmənin kartoteka məlumatlarında əksini tapıb.
Məlumata görə, Vidadi Mustafayevə qarşı üç fırıldaqçılıq maddəsi üzrə (Rusiya Cinayət Məcəlləsinin 159-cu maddəsinin 3-cü və 4-cü hissələri) ittiham irəli sürülüb.
Bildirilir ki, cinayət ittihamlarından biri "Porsche" markalı avtomobilin alınması ilə bağlı ola bilər. Versiyalardan birinə görə, Vidadi Mustafayev Azərbaycan vətəndaşı olan tanışı Navruz Sadatovdan aldığı avtomobilin pulunu ödəməyib. Digər versiyaya görə, o, diaspor rəhbərinin müavini vəzifəsi üçün avtomobili və bir milyon rublu (23 min manat) alsa da, vədini yerinə yetirməyib. O, pulu və avtomobili qaytarmaqdan imtina etdikdə, Navruz Sadatov istintaq orqanlarına müraciət edib.
Vidadi Mustafayevin barəsində qətimkan tədbirinin seçilməsi ilə bağlı məhkəmə iclasında ona "Porsche"nin artıq müsadirə olunduğu bildirilib. Həbs olunduğu zaman o özünü günahkar hesab etməyib və öz mövqeyini ona böhtan atılması ilə müdafiə edib.
"Mənim fəaliyyətim cinayətkarlıqla əlaqəli deyil, mən quldur deyiləm", - deyə o bildirib.
Xatırladaq ki, Vidadi Mustafayev ötən ilin avqust ayında keçmiş diaspor lideri Şahin Şıxlinskinin həbsindən sonra Azərbaycan icmasına rəhbərlik etməyə başlayıb. Şahin Şıxlinski 24 il müddətinə azadlıqdan məhrum edilib.

Бывшему лидеру азербайджанской диаспоры на Урале ужесточили обвинение
Как передает Median.Az со ссылкой на "Коммерсантъ-Урал", об этом свидетельствуют данные картотеки суда.
Мустафаеву предъявлены обвинения по трем эпизодам мошенничества (ч. 3 и ч. 4 ст. 159 УК РФ). Ранее его обвиняли только в одном. Теперь ему грозит до 15 лет колонии.
Согласно информации, один из преступных эпизодов может быть связан с покупкой автомобиля Porsche. По одной из версий, Видади Мустафаев не заплатил за автомобиль, купленный у знакомого гражданина Азербайджана Новруза Садатова. По другой версии, он получил машину и 1 млн рублей (примерно 23 000 манатов) за должность заместителя главы диаспоры, но не исполнил обещание. Когда он отказался возвращать деньги и машину, Новруз Садатов обратился в следственные органы.
На судебном заседании по избранию меры пресечения Видади Мустафаеву заявляли, что автомобиль Porsche уже изъят. Вину на момент ареста он не признал, аргументировав свою позицию тем, что его оговорили. "Моя деятельность не связана с преступностью, я не бандит", - говорил он.
Напомним, Видади Мустафаев возглавил азербайджанскую общину в августе прошлого года после ареста бывшего лидера диаспоры Шахина Шихлинского. Шахин Шихлинский был осужден на 24 года колонии.