Yekaterinburqda Azərbaycan diasporunun keçmiş liderinə ağır cəza tələb edildi
Yekaterinburqda dövlət ittihamçısı iki cinayətdə ittiham olunan Uraldakı Azərbaycan diasporunun keçmiş lideri Şahin Şıxlinski üçün 23 il həbs cəzası istəyib.
Bu barədə URA.ru nəşrinə təhlükəsizlik qüvvələrindəki mənbə məlumat verib.
Məlumata görə, cinayət işi üzrə məhkəmə prosesi yekunlaşmaq üzrədir - Sverdlovsk Vilayət Məhkəməsi müzakirəni başa çatdırır.
* Yekaterinburqda Azərbaycan diasporunun rəhbərinin saxlanılmasının TAM VİDEOSU
Şıxlinski ilə yanaşı, beş Səfərov qardaşları və Şücaəddin Rəcəbov da mühakimə olunurlar. Akifin 23 il, Ayazın 22 il, Kamalın 18 il, Bəkir və Məzahirin 13 il, Rəcəbovun isə 15 il müddətinə həbs olunması istənilib.
Xatırladaq ki, ötən həftə andlılar kollegiyası ittiham hökmü çıxarıb. Onlar təqsirləndirilən şəxslərin əfv cəzasına layiq olmadığına qərar veriblər.
İstintaq hesab edir ki, təqsirləndirilən şəxslərin iş adamı Yunis Paşayevin qətlində (2001-ci ildə) və 2010-cu ildə iş adamı Fehruz Şirinova qarşı sui-qəsdə cəhdində əlləri var.скачать dle 11.3

В Екатеринбурге попросили суровое наказание экс-лидеру азербайджанской диаспоры Шахину Шихлинскому
В Екатеринбурге (РФ) гособвинитель попросил отправить в колонию на 23 года бывшего лидера азербайджанской диаспоры на Урале Шахина Шихлинского, которого обвиняют в двух преступлениях. Рассмотрение уголовного дела близится к концу - в Свердловском областном суде заканчиваются прения, передает Oxu.Az со ссылкой на ura.ru.
Вместе с Шихлинским судят пятерых братьев Сафаровых и Шуджаяддина Раджабова. Акифа попросили отправить в колонию на 23 года, Аяза на 22, Камала на 18 лет. Бакира и Мазахира потребовали посадить на 13 лет, а Раджабова - на 15.
На прошлой неделе коллегия присяжных вынесла обвинительный вердикт. Они посчитали, что подсудимые на заслуживают снисхождения.
Следствие считает, что фигуранты якобы причастны к организации убийства коммерсанта Юниса Пашаева (в 2001-м) и к покушению на бизнесмена Фехруза Ширинова в 2010-м.скачать dle 11.3