AYNA vəkilə iki manat parklanma pulu ödəyəcək
Median.Az "Qafqazinfo"ya istinadən xəbər verir ki, vəkilin şikayətçi olduğu işə Nərimanov Rayon Məhkəməsində baxılıb.
Pərviz Məmmədov Bakı şəhərinin Bülbül prospektində avtomobilini saxlayaraq "AzParking" vasitəsilə parklanma haqqı ödəyib. Lakin daha sonra həmin ərazidə dayanma-durma qadağan nişanının olduğunu əsas gətirən yol polisi ona 20 manat cərimə yazıb.
Vəkil hesab edib ki, qadağan olunmuş ərazi ödənişli parklanma məntəqəsi kimi təqdim edildiyindən hesabından tutulan 2 manat da əsassız ödəniş sayılmalıdır. Bu səbəbdən o, pulun geri qaytarılması tələbi ilə AYNA-ya qarşı məhkəmə iddiası qaldırıb.
AYNA-nın nümayəndəsi isə bu iddianı qəbul etməyib. Nümayəndə Nərimanov Rayon Məhkəməsində keçirilən iclasda belə arqument gətirib ki, avtomobil faktiki olaraq həmin ərazidə saxlanıldığı üçün parklanma haqqı qanuni qaydada tutulub. Bu əsasla vəkilin iddiasının rədd edilməsi xahiş olunub.
İşlə tanış olan hakim Nərgiz Tağıyeva isə vəkilin tələbini əsaslı sayıb. Nəticədə AYNA-dan Pərviz Məmmədovun xeyrinə iki manat parklanma haqqının, əlavə olaraq məhkəməyə müraciət üçün xərclənən 30 manat dövlət rüsumunun tutulmasına qərar verilib.

Адвокат отсудил 2 маната у AYNA за ошибочную парковку
Между известным адвокатом Парвизом Мамедовым и Агентством наземного транспорта Азербайджана (AYNA) развернулась примечательная судебная тяжба.
Как передает Qafqazinfo, иск, поданный юристом, рассматривался в Наримановском районном суде.
П.Мамедов припарковал свой автомобиль на столичном проспекте Бюльбюля и оплатил парковку через систему AzParking. Однако впоследствии дорожная полиция оштрафовала его на 20 манатов, сославшись на установленный в этой зоне знак "Остановка запрещена".
Адвокат посчитал, что, поскольку запрещенная зона была представлена как платная парковка, списанные с его счета 2 маната также должны считаться необоснованным платежом. По этой причине он подал судебный иск против AYNA с требованием вернуть деньги.
Представитель AYNA исковые требования не признал. В ходе заседания в Наримановском районном суде юрист агентства настаивал на том, что плата за парковку удержана правомерно, так как автомобиль фактически находился на данной территории. Сторона ответчика просила суд отказать в удовлетворении иска.
Однако судья Наргиз Тагиева, изучив материалы дела, сочла доводы истца обоснованными. В итоге суд постановил взыскать с AYNA в пользу Парвиза Мамедова 2 маната в счет возврата платы за парковку, а также 30 манатов для компенсации расходов по уплате государственной пошлины.скачать dle 11.3