Bakıda AYNA-nın xüsusi avtomobilləri sürücüləri CƏRİMƏLƏYİR (Video)
Son günlər paytaxtın müxtəlif küçə və prospektlərində Azərbaycan Yerüstü Nəqliyyat Agentliyinə (AYNA) məxsus xüsusi avtomobillərin reydlər keçirdiyi müşahidə olunur.
Baku.ws-ə istinadən xəbər verir ki, bu barədə görüntülər sosial şəbəkədə yayılıb.
Bildirilir ki, xüsusi avadanlıqlarla təchiz olunan həmin nəqliyyat vasitələri sürücülərin dayanma-durma qaydalarını, avtobus zolaqlarının qanunsuz zəbt edilməsini, eləcə də ümumi yol hərəkəti qaydalarının pozulmasını operativ şəkildə qeydə alır.
Mövzu ilə bağlı AYNA-dan qeyd edilib ki, sözügedən i-Patrul maşınları dövlət avtomobil yollarında təşkil olunmuş parklanma məntəqələrində parklanma qaydalarının pozulması hallarını aşkar edir:
"İ-Patrulların istifadə məqsədi fiziki müdaxiləni minimuma endirmək, çevik formada parklanma yerlərinin monitorinqini aparmaq və bununla parklanmanın nizamlı fəaliyyətini təmin etməkdir. Bu avtomobillərə quraşdırılmış kameralar vasitəsilə avtomatik rejimdə qayda pozuntuları müəyyən edilir, daha sonra isə məlumatlar yoxlanılır. Qayda pozuntusu təsdiqini tapdığı təqdirdə cərimə protokolu tətbiq olunur.
Xatırladaq ki, ödənişli parklanma yerinə daxil olduqdan sonra xüsusi proqram təminatı və ya SMS vasitəsilə parklanma müddəti başladılmalıdır.
Nəqliyyat vasitələrinin parklanması üçün xüsusi proqram təminatı və ya SMS vasitəsilə parklanma müddəti başladıldıqdan sonra ilk 15 dəqiqə, habelə hər gün 22:00-dan saat 07:00-dək və həftənin bazar günləri parklanma ödənişsizdir".скачать dle 11.3

Нарушителей правил парковки в Баку теперь выявляют "умные" патрульные машины (Видео)
В последние дни на различных улицах и проспектах столицы Азербайджана замечены специальные автомобили Агентства наземного транспорта Азербайджана (AYNA), проводящие рейды.
Как сообщает Median.Az со ссылкой на Baku.ws, видеоматериалы об этом распространились в социальных сетях.
Отмечается, что данные транспортные средства, оснащенные специальным оборудованием, оперативно фиксируют нарушения правил остановки и стоянки водителями, незаконное занятие автобусных полос, а также другие нарушения общих правил дорожного движения.
По данному вопросу в AYNA пояснили, что упомянутые автомобили i-Patrul выявляют нарушения правил парковки на организованных парковочных пунктах на государственных автомобильных дорогах.
"Цель использования i-Patrul - минимизировать физическое вмешательство, оперативно проводить мониторинг парковочных мест и тем самым обеспечивать упорядоченное функционирование парковки. С помощью камер, установленных на этих автомобилях, в автоматическом режиме определяются нарушения правил, затем информация проверяется. В случае подтверждения нарушения применяется штрафной протокол.
Напомним, что после въезда на платное парковочное место необходимо начать отсчет времени парковки через специальное программное обеспечение или посредством SMS.
Первые 15 минут после начала отсчета времени парковки для транспортных средств через специальное программное обеспечение или SMS, а также каждый день с 22:00 до 07:00 и по воскресеньям парковка бесплатная", - заявили Baku.ws в агентстве.скачать dle 11.3