Borclu və zamin "Bank Respublika"nı məhkəməyə verdilər: 45 minlik avtomobil qanunsuz satılır?
Yurd.media-ya istinadən xəbər verir ki, iddiaçılar Məsim Söhbət oğlu Zülfüqarov və Toğrul İsmayıl oğlu Zülfüqarov cavabdeh İsmayıllı rayon Notariat ofisi və üçüncü şəxs "Bank Respublika" ASC-yə qarşı icra qeydinin ləğvi tələbinə dair mülki qaydada İsmayıllı Rayon Məhkəməsinə müraciət ediblər.
Onlar bildiriblər ki, icra və probasiya şöbəsində başladılan icra hərəkəti "İcra haqqında" Qanunun 63.1.3-cü maddəsinə, icra işi Azərbaycan Respublikası Konstitusiyasının 29.4-cü maddəsinə ziddir.
Qeyd olunub ki, Məsim Söhbət oğlu Zülfüqarovun mülkiyyətində həmin bankın 45 min manat bazar qiyməti, 36 min manat likvid qiyməti ilə qiymətləndirdiyi və girov saxladığı "DAF 105 XF" markalı 31-BF-771 nömrəli yük avtomobili var.
"Borcun öncəliklə borcalanın əmlakına yönəldilməsi və bunun üçün məhkəmə qərarı lazım idi. Ayrıca notariusun icra qeydi üçün borcun mübahisəsiz olması lazımdır. Amma notarius borcun mübahisəli və mübahisəsiz olub-olmadığını araşdırmadan icra qeydi aparıb", - deyə şikayətdə qeyd olunub.
Məhkəmə borclu və zamin qismində iddiaçıların cavabdehlərə qarşı icra qeydinin ləğvi tələbinə dair şikayətini təmin etməyib.скачать dle 11.3

Должник и поручитель подали в суд на Bank Respublika: автомобиль стоимостью 45 000 манатов незаконно продаётся?
Как сообщает yurd.media, истцы Масим Зульфугаров и Тогрул Зульфугаров обратились в Исмайыллинский районный суд с гражданским иском против ответчика - нотариальной конторы Исмайыллинского района и третьего лица ОАО Bank Respublika с требованием отменить исполнительную запись.
Они заявили, что исполнительное действие, начатое в отделе исполнения и пробации, противоречит статье 63.1.3 закона "Об исполнении", а исполнительное производство противоречит статье 29.4 Конституции Азербайджанской Республики.
Отмечается, что в собственности Масима Зульфугарова имеется грузовой автомобиль DAF 105 XF с государственным регистрационным номером 31-BF-771, который банк оценил в 45 000 манатов по рыночной стоимости и 36 000 манатов по ликвидационной стоимости и удерживает в залоге.
"Взыскание долга в первую очередь должно было быть обращено на имущество заёмщика, и для этого требовалось решение суда. Кроме того, для исполнительной надписи нотариуса необходимо, чтобы долг был бесспорным. Однако нотариус произвёл исполнительную запись, не исследовав, является ли долг спорным или бесспорным", - говорится в жалобе.
Суд не удовлетворил жалобу истцов, выступающих в качестве должника и поручителя, с требованием об отмене исполнительной записи против ответчиков.