56 aptekdə yoxlama aparıldı, 18-də nöqsan aşkarlandı
2026-cı ilin may ayında Səhiyyə Nazirliyinin Analitik Ekspertiza Mərkəzi (AEM) tərəfindən ümumilikdə 56 aptekdə yoxlama aparılıb.
Bu barədə AEM məlumat yayıb.
Bildirilib ki, monitorinqlərdən biri Bakı şəhərində, 55-i isə respublikanın digər şəhər və rayonlarında yerləşən apteklərdə həyata keçirilib. Yoxlamaların 55-i planlı, biri isə plandankənar olub. Nəticədə 18 aptekdə müxtəlif nöqsanlar aşkar edilib.
Aşkarlanmış pozuntularla bağlı Azərbaycan Respublikasının İnzibati Xətalar Məcəlləsinin 452.1 və 452.3-cü maddələri üzrə müvafiq inzibati protokollar tərtib olunub.скачать dle 11.3

ЦАЭ провел проверки в 56 аптеках: в 18 выявлены недостатки
В мае 2026 года Центр аналитической экспертизы (ЦАЭ) Министерства здравоохранения Азербайджана провел проверки в общей сложности в 56 аптеках.
Об этом сообщает Median.Az со ссылкой на ЦАЭ.
Сообщается, что один мониторинг был проведен в Баку, а 55 - в аптеках, расположенных в других городах и районах республики. 55 проверок были плановыми, одна - внеплановой. В результате в 18 аптеках были выявлены различные недостатки.
В связи с выявленными нарушениями были составлены административные протоколы по статьям 452.1 и 452.3 (нарушение правил отпуска лекарственных средств физическим лицам) Кодекса Азербайджанской Республики об административных проступках.скачать dle 11.3