İranda internet qadağası bitir
Materialda qeyd olunur ki, müvafiq sərəncamı rabitə və informasiya texnologiyaları naziri Səttar Haşimi verib.
Mayın 25-də İran Prezidenti Məsud Pezeşkian ölkədə internetə çıxışın bərpası barədə göstəriş verib və müvafiq fərman Rabitə Nazirliyinə göndərilib.
"NetBlocks" monitorinq layihəsi elə həmin gün "X" sosial şəbəkəsində bildirib ki, İranda 80 gündən çoxdur internet yoxdur. Aprelin əvvəlində xidmət qeyd etmişdi ki, İranda internetin kəsilməsi müşahidələr tarixində istənilən ölkədə qeydə alınmış ən uzunmüddətli ümummilli internet kəsintisi olub.
Ölkədə internet fevralın 28-də ABŞ və İsrailin hərbi əməliyyatları başladıqdan sonra kəsilib.
Bu barədə ISNA agentliyi Rabitə Nazirliyindəki mənbəyə istinadən məlumat yayıb.

Стало известно, когда в Иране восстановят доступ в интернет
Об этом пишет агентство ISNA со ссылкой на источник в Министерстве связи. Отмечается, что распоряжение отдал министр связи и информационных технологий Саттар Хашеми.
Накануне иранские СМИ сообщили, что президент ИРИ Масуд Пезешкиан распорядился вернуть доступ к интернету в стране, соответствующий указ был направлен в Минсвязи.
Мониторинговый проект NetBlocks в тот же день сообщил в соцсети Х, что интернет в Иране отсутствует более 80 дней. В начале апреля служба отмечала, что отключение интернета в Иране стало самым длительным общенациональным отключением интернета за всю историю наблюдений в любой стране.
Интернет в стране пропал после начала военной операции США и Израиля 28 февраля. В первый день конфликта уровень подключения к Сети составлял 4%.