Prezident üç nəfərə dövlət mükafatı verdi - SİYAHI
Prezident İlham Əliyev 2026-cı il üçün Azərbaycan Respublikasının elm və mədəniyyət sahələrində Dövlət Mükafatlarının verilməsi haqqında Sərəncam imzalayıb.
Median.Az bununla bağlı President.az-a istinadən xəbər verir.
Sərəncama əsasən, 2026-cı il üçün Azərbaycan Respublikasının elm və mədəniyyət sahələrində Dövlət Mükafatları aşağıdakı şəxslərə verilir:
Elm sahəsi üzrə
Asəf Hacı oğlu Hacıyev - "Çoxölçülü reqressiya analizi və süni intellekt" kitabına gör
Tarix Meyrut oğlu Dostiyev - Orta əsr Gəncə və Şəmkir şəhər yerlərində aparılan arxeoloji qazıntılar əsasında əldə etdiyi fundamental elmi nəticələrə görə
Mədəniyyət sahəsi üzrə
Eldar Hidayət oğlu Mikayılzadə - "Azərbaycan xalçası - ilmələrin rəqsi", "Xəmsə" silsilələri və "Səmavi dinlər" triptixinə görə.скачать dle 11.3

В Азербайджане трем деятелям науки и культуры присуждена Государственная премия
Президент Ильхам Алиев подписал распоряжение о предоставлении Государственных премий Азербайджанской Республики в области науки и культуры за 2026 год.
Согласно распоряжению, Государственные премии Азербайджанской Республики в области науки и культуры за 2026 год будут предоставлены следующим лицам:
в области науки:
Асефу Гаджи оглу Гаджиеву - за книгу "Многомерный регрессионный анализ и искусственный интеллект";
Тариху Мейрут оглу Достиеву - за фундаментальные научные результаты, полученные на основе археологических раскопок, проведенных в средневековых городищах Гянджа и Шамкир;
в области культуры:
Эльдару Идаят оглу Микаилзаде - за циклы "Азербайджанский ковер - танец петель", "Хамсэ" и триптих "Небесные религии".скачать dle 11.3