Azərbaycanda ən çox maaşı hansı sahədə işləyənlər alırlar?
Deputat bildirib ki, həmin dövrdə əmək müqaviləsi ilə çalışan işçilərin sayı 1 milyon 797 min nəfər olub, onlardan 869 mini dövlət sektorunda, 928 mini isə özəl sektorda fəaliyyət göstərir:
"Ortaaylıq əməkhaqqı məbləğində diqqətçəkən məqamlardan biri sektorlar üzrə fərqdir. Belə ki, ən yüksək əməkhaqqı mədənçıxarma sənayesindədir. Bu sektorda çalışanların ortaaylıq əməkhaqqı məbləği 4 581 manatdır. Yəni, neft və qaz sektorunda çalışanlar ölkə üzrə ortaaylıq əməkhaqqı məbləği ilə müqayisədə 4 dəfə çox maaş alırlar. Maliyyə və sığorta sektorunda ortaaylıq əməkhaqqı 2 814 manatdır. Bank sektorunda çalışanlar ölkədə ikinci ən yüksək əməkhaqqı alanlardır. Bütövlükdə, iqtisadiyyatın 9 sektorunda çalışanlara ölkə üzrə ortaaylıq maaş məbləği ilə müqayisədə daha çox əməkhaqqı təklif edilir".
"İqtisadiyyatın 10 sektorunda çalışanların ortaaylıq əməkhaqqı məbləğləri isə ölkə üzrə göstəricidən aşağıdır. Ən aşağı ortaaylıq əməkhaqqı kənd təsərrüfatı, meşə təsərrüfatı və balıqçılıqda qeydə alınıb: 720 manat. Ticarət və nəqliyyat vasitələrinin təmiri üzrə çalışanların ortaaylıq maaşları da aqrar sektorda çalışanların əməkhaqqılarına yaxındır: 768 manat. Ortaaylıq əməkhaqqı məbləği təhsildə 824, elm sənayesində isə 1 048 manatdır.
Ortaaylıq əməkhaqqı göstəricilərinin sektoral təhlili maaş artımlarının diferensiallaşdırılması baxımdan vacibdir. Xüsusən də, yalnız dövlət qulluqçularının deyil, bütövlükdə dövlət sektorunda maaş məbləğlərinin optimallaşdırılması prioritet olaraq qalmaqdadır", - V.Bayramov qeyd edib.

В каких сферах в Азербайджане самые высокие зарплаты?
Среднемесячная заработная плата в Азербайджане достигла 1 151 маната. По данным Государственного комитета по статистике, в первом квартале 2026 года номинальная средняя зарплата выросла на 6.2% по сравнению с аналогичным периодом прошлого года.
Об этом в соцсетях написал депутат Милли Меджлиса Азербайджана Вугар Байрамов.
По его словам, за отчётный период число работников, трудоустроенных по трудовому договору, составило 1 миллион 797 тысяч человек. Из них 869 тысяч работают в государственном секторе, а 928 тысяч - в частном.
"Самый высокий уровень зарплат зафиксирован в добывающей промышленности. В среднем сотрудники нефтегазовой отрасли получают 4 581 манат в месяц - это почти в четыре раза выше средней зарплаты по стране.
На втором месте находится финансовый и страховой сектор, где среднемесячная зарплата составляет 2 814 манатов. Всего в девяти сферах экономики уровень оплаты труда превышает среднереспубликанский показатель.
При этом в десяти отраслях зарплаты остаются ниже среднего уровня по стране. Самые низкие доходы - в сельском, лесном хозяйстве и рыболовстве, где в среднем получают 720 манатов в месяц. В сфере торговли и ремонта транспортных средств зарплата составляет 768 манатов. В образовании средняя зарплата достигает 824 манатов, а в научной сфере - 1 048 манатов.
Анализ различий в зарплатах между отраслями важен для более эффективного подхода к повышению окладов. Он подчеркнул, что одной из приоритетных задач остаётся улучшение системы оплаты труда в государственном секторе в целом, а не только среди госслужащих.", - подчеркнул В.Байрамов.