İlham Əliyevin İrakli Kobaxidze ilə görüşü olub
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin mayın 18-də Gürcüstanın Baş naziri İrakli Kobaxidze ilə görüşü olub.
AZƏRTAC-a istinadən xəbər verir ki, dövlətimizin başçısı bu ilin aprelində Gürcüstana dövlət səfərini məmnunluqla xatırlayıb, bu səfərin münasibətlərimizin möhkəmlənməsi işinə verdiyi töhfəni qeyd edib. Prezident İlham Əliyev bu gün imzalanacaq sənədlərin əməkdaşlığın genişləndirilməsi baxımından əhəmiyyətinə toxunub.
Qəbula görə dövlətimizin başçısına minnətdarlığını bildirən qonaq Azərbaycanda olmaqdan xüsusi məmnunluq hissi keçirdiyini deyib.
Prezident İlham Əliyevə Gürcüstana dövlət səfəri etdiyinə görə minnətdarlığını bildirən İrakli Kobaxidze bu səfərin hər kəsdə dərin təəssüratlar oyatdığını vurğulayıb.
Qonaq Azərbaycan ilə Gürcüstanın bir çox ölkələr üçün bağlantılar baxımından vacib rol oynadığını qeyd edib və gələcəkdə bu istiqamətdə əməkdaşlığın daha da dərinləşdirilməsinin önəminə toxunub.
BMT-nin Ümumdünya Şəhərsalma Forumunun 13-cü Sessiyasının Bakıda keçirilməsi ilə əlaqədar Azərbaycan Prezidentini təbrik edən İrakli Kobaxidze tədbirin dünya şəhərsalma gündəliyini müzakirə etmək üçün yaxşı platforma olduğunu deyib.
Prezident İlham Əliyev təbriklərə görə minnətdarlığını bildirib.
Görüşdə ölkələrimiz arasında mehriban qonşuluq və dostluğa əsaslanan münasibətlərin bir çox istiqamət üzrə dinamik inkişafına toxunulub, ikitərəfli gündəliyimizin çox geniş olduğu qeyd edilib. Siyasi, iqtisadi-ticari, enerji, nəqliyyat, logistika, sərmayələr və digər sahələrdə əməkdaşlığın genişləndirilməsi üçün böyük potensialın olduğu bildirilib. Müxtəlif səviyyələrdə qarşılıqlı səfərlərin əlaqələrin mökləmlənməsində rolu vurğulanıb.
Sonra Prezident İlham Əliyevin və Baş nazir İrakli Kobaxidzenin iştirakı ilə Azərbaycan Respublikası Hökuməti ilə Gürcüstan Hökuməti arasında təbii qazın Gürcüstana təchizatı barədə Saziş, Azərbaycan Respublikası Hökuməti ilə Gürcüstan Hökuməti arasında Gürcüstana elektrik enerjisinin təchizatı və elektrik enerjisinin Gürcüstan ərazisi vasitəsilə tranziti barədə Saziş və "Bakı-Tbilisi-Qars" yeni dəmir yolu xətti layihəsinin həyata keçirilməsi çərçivəsində Marabda-Türkiyə Respublikası sərhədinə qədər (Kartsaxi) dəmir yolu sahəsinin reabilitasiyası, rekonstruksiyası, inşası üzrə Koordinasiya Şurasının 41-ci iclasının Protokolu imzalanıb.

Ильхам Алиев встретился с Ираклием Кобахидзе
18 мая Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев встретился с премьер-министром Грузии Ираклием Кобахидзе.
Как сообщает АЗЕРТАДЖ, глава государства с удовлетворением вспомнил свой государственный визит в Грузию в апреле этого года, отметил его вклад в укрепление двусторонних отношений. Президент Ильхам Алиев затронул важность документов, которые будут подписаны сегодня, с точки зрения расширения сотрудничества.
Выразив признательность главе государства за прием, гость сказал, что он испытывает особое чувство удовлетворения от пребывания в Азербайджане.
Поблагодарив Президента Ильхама Алиева за его государственный визит в Грузию, Ираклий Кобахидзе подчеркнул, что этот визит произвел на всех глубокое впечатление.
Гость отметил, что Азербайджан и Грузия играют важную роль для многих стран с точки зрения транспортного сообщения, и затронул значение дальнейшего углубления сотрудничества в этом направлении.
Поздравив Президента Азербайджана с проведением 13-й сессии Всемирного форума градостроительства (WUF13) ООН в Баку, Ираклий Кобахидзе отметил, что это мероприятие является хорошей платформой для обсуждения мировой градостроительной повестки.
Президент Ильхам Алиев поблагодарил за поздравления.
На встрече было затронуто динамичное развитие основанных на добрососедстве и дружбе отношений между нашими странами по многим направлениям, было отмечено, что двусторонняя повестка дня очень обширна. Указано на наличие большого потенциала для расширения сотрудничества в политической, торгово-экономической, энергетической, транспортной, логистической, инвестиционной и других областях. Была подчеркнута роль взаимных визитов на различных уровнях в укреплении отношений.
Затем с участием Президента Ильхама Алиева и премьер-министра Ираклия Кобахидзе были подписаны соглашение между правительством Азербайджанской Республики и правительством Грузии о поставках природного газа в Грузию, соглашение между правительством Азербайджанской Республики и правительством Грузии о поставках электроэнергии в Грузию и транзите электроэнергии через территорию Грузии, протокол 41-го заседания Координационного совета по реабилитации, реконструкции и строительстве железнодорожного участка от Марабды до границы с Турецкой Республикой (Карцахи) в рамках реализации проекта новой железнодорожной линии Баку - Тбилиси - Карс.скачать dle 11.3