News.ru: Slovakiya və Azərbaycan qaz tədarükü üzrə 10 illik müqavilə imzalaya bilərlər
-ın News.ru-ya istinadən xəbərinə görə, bu barədə Slovakiya baş nazirinin müavini və ətraf mühit naziri Tomaş Taraba Bakıda Dünya Şəhər Forumunun (WUF13) 13-cü sessiyasında məlumat verib.
Onun sözlərinə görə, yeganə məsələ enerjidaşıyıcılarının Mərkəzi Avropaya necə çatdırılmasıdır.
"Biz Azərbaycanla uzunmüddətli - ən azı 10 illik müqavilənin imzalanmasını müzakirə edirik. Slovakiya enerji təchizatını şaxələndirmək istəyir və Azərbaycan bizim üçün olduqca etibarlı tərəfdaşdır. Yeganə məsələ enerjidaşıyıcılarının Mərkəzi Avropaya necə çatdırılmasıdır. Yəni söhbət sizin (Azərbaycanın - red.) enerji resurslarınızı əldə etmək istəyib-istəməməyimizlə deyil, onları Mərkəzi Avropaya necə çatdırmaqla bağlıdır", - deyə Taraba qeyd edib.
Nazir bildirib ki, tərəflər hazırda hansı boru kəmərlərindən və hansı həcmdə istifadə edilə biləcəyini müzakirə edirlər.
O, həmçinin bir neçə ay əvvəl Ukraynadakı vəziyyətlə əlaqədar baş verən tədarük böhranı zamanı fəal dəstəyinə görə Bakıya təşəkkür edib. Tomaş Taraba qeyd edib ki, o zaman Azərbaycan Slovakiyaya fasiləsiz təchizatın təminində kömək edib.скачать dle 11.3

NEWS.ru: Словакия и Азербайджан могут заключить 10-летний контракт на поставку газа
Словакия намерена заключить с Азербайджаном долгосрочный контракт на поставку газа минимум на 10 лет.
Как передает NEWS.ru со ссылкой на Report, об этом заявил заместитель премьер-министра Словакии, министр окружающей среды Томаш Тараба на полях 13-й сессии Всемирного форума градостроительства (WUF13) в Баку.
По его словам, единственный вопрос - как доставлять энергоносители в Центральную Европу.
Мы обсуждаем заключение долгосрочного контракта с Азербайджаном, минимум на 10 лет. Словакия хочет диверсифицировать энергетические поставки, и Азербайджан является для нас очень надежным партнером. Единственный вопрос - как доставлять энергоресурсы в Центральную Европу. То есть речь не о том, хотим ли мы получать ваши (азербайджанские - ред.) энергоресурсы, а о том, как их доставить в Центральную Европу, - отметил Тараба.
Министр подчеркнул, что Азербайджан является для его страны очень важным партнером. Сейчас стороны обсуждают, какие трубопроводы можно использовать и в каких объемах.
Он также поблагодарил Баку за активную поддержку во время кризиса поставок, который произошел несколько месяцев назад из-за ситуации на Украине. Тогда, отметил вице-премьер, Азербайджан помог обеспечить бесперебойные поставки в Словакию.скачать dle 11.3