İdarə etmədiyi avtomobilə görə sürücülük hüququ məhdudlaşdırıldı - Həll yolu nədir? - VİDEO
Bir il əvvəl işdən çıxan vətəndaşın ünvanına əvvəllər idarə etdiyi avtomobilə aid cərimələr gəlir. Vətəndaş bu səbəbdən hətta sürücülük vəsiqəsindən də olub.
"Xəzər" TV-yə istinadən xəbər verir ki, Abşeron rayonunun Xırdalan şəhərində kirayədə yaşayan sürücü İftixar Cəfərovun iddiasına görə, bir il əvvəl Bakıda fəaliyyət göstərən taksi şirkətindən ayrılmasına baxmayaraq, onun adına olan etibarnamə və sürücülük məlumatları sistemdən silinməyib. Nəticədə müxtəlif yol hərəkəti qaydaları pozuntularına görə yazılan cərimələr onun adına rəsmiləşdirilib.
Sürücü bildirir ki, başqasının idarə etdiyi avtomobilə görə tətbiq edilən cərimələr səbəbindən sürücülük vəsiqəsi 6 aylıq məhdudlaşdırılıb.
Məsələ ilə bağlı Baş Dövlət Yol Polisi İdarəsindən bildirilib ki, Mərkəzi İnformasiya Sistemində həmin şəxs sonuncu etibarnaməsi olan şəxs kimi görünür. Mövcud qanunvericiliyə uyğun olaraq elektron formada tərtib olunan protokol sonuncu etibarnamə verilmiş şəxs barəsində tərtib edilir. Adına rəsmiləşdirilmiş elektron protokolun dəyişdirilməsi üçün isə həmin şəxs avtomobili faktiki idarə edən şəxslə birlikdə müraciət etməlidir. Bu halda Mərkəzi İnformasiya Sistemində müvafiq dəyişiklik aparıla bilər.

Водитель лишился прав из-за штрафов за чужое авто: в чем решение проблемы? - ВИДЕО
Уволившийся с работы год назад мужчина продолжает получать штрафы за автомобиль, который он ранее водил. Его даже временно ограничили в праве управления транспортным средством.
Как сообщает Median.Az со ссылкой на телеканал Xəzər TV, житель города Хырдалан Абшеронского района Ифтихар Джафаров утверждает, что после увольнения из бакинской таксомоторной компании его данные как доверенного лица и водителя не были удалены из системы. В результате штрафы за нарушения правил дорожного движения, совершённые другим лицом, продолжали оформляться на его имя.
По словам водителя, из-за этих штрафов его водительское удостоверение было ограничено на шесть месяцев.
В Главном управлении Государственной дорожной полиции сообщили, что в Центральной информационной системе данный гражданин числится как последний владелец доверенности на управление автомобилем. Согласно действующему законодательству, электронные протоколы оформляются на последнего указанного в доверенности человека.
Для внесения изменений в систему и корректировки данных необходимо совместное обращение данного гражданина и фактического водителя автомобиля. После этого соответствующие изменения могут быть внесены в Центральную информационную систему.