Ağsu dolaylarında TORPAQ SÜRÜŞMƏSİ: Yol qismən BAĞLANDI
Ağsu aşırımı ərazisində torpaq sürüşməsi yenidən aktivləşib. Son günlər ölkənin dağlıq və dağətəyi bölgələrində müşahidə olunan intensiv yağıntılar Bakı-Şamaxı-Yevlax avtomobil yolunun Ağsu aşırımından keçən hissəsində fəsadlara səbəb olub. Yolun 147-ci kilometrliyində baş verən sürüşmə nəticəsində asfalt örtüyündə dərin çatlar və çökmələr əmələ gəlib.
AZƏRTAC-a istinadən xəbər verir ki, sürüşmə, əsasən, yolun bir hərəkət zolağında qeydə alınıb. Nəticədə yolun mühafizə zolağı və çiyin hissəsi tamamilə yararsız vəziyyətə düşüb. Təhlükə nəzərə alınaraq ikizolaqlı avtomobil yolunun bir hissəsi bağlanıb və nəqliyyat vasitələrinin hərəkəti müvəqqəti olaraq bir zolaq üzrə təşkil edilib.
Əraziyə xəbərdaredici nişanlar yerləşdirilib, təhlükəli hissə xüsusi lentlərlə işarələnib. Yol polisi tərəfindən hərəkətə nəzarət edilir, sürücülərə sürət həddini minimuma endirmək və ehtiyatlı olmaq tövsiyə olunur.
Xatırladaq ki, sözügedən ərazidə ötən ilin yaz aylarında da torpaq sürüşməsi baş vermişdi.скачать dle 11.3

В Агсуинском районе произошел оползень: дорога частично закрыта
На территории Агсуинского перевала активизировался оползень. Интенсивные осадки, наблюдавшиеся в последние дни в горных и предгорных районах страны, привели к разрушениям на участке автомобильной дороги Баку - Шамахы - Евлах, проходящем через Агсуинский перевал. В результате оползня, произошедшего на 147-м км дороги, на асфальтовом покрытии образовались глубокие трещины и просадки.
Как сообщает АЗЕРТАДЖ, оползень зафиксирован преимущественно на одной полосе движения. В результате защитная полоса и обочина дороги стали полностью непригодны для использования. С учётом опасности часть двухполосной автомобильной дороги закрыта, и движение транспортных средств временно организовано по одной полосе.
На территории установлены предупреждающие знаки, опасный участок обозначен специальными лентами. Движение контролируется дорожной полицией, водителям рекомендуется снизить скорость до минимума и соблюдать осторожность.
Напомним, что на указанной территории оползень также произошёл весной прошлого года.скачать dle 11.3