Ermənistan Araz çayı ilə bağlı yeni layihə hazırlayır
Ermənistan rəhbərliyi iki ölkə arasında sərhəd rolunu oynayan Araz çayından qum çıxarılmasının yeni qaydalarını müəyyən edən xüsusi layihə üzərində işləyəcək.
-ın Ermənistan mətbuatına istinadla yaydığı xəbərə əsasən, bununla bağlı müvafiq qərar Nazirlər Kabinetinin cümə axşamı baş tutan iclasında təsdiqlənib.
İndiyədək həyata keçirilən nəzarətsiz qum çıxarılması prosesi çayın yatağının dəyişməsinə gətirib çıxarırdı ki, bu amil də dövlət sərhədi xətti üçün müəyyən təhlükələr formalaşdırırdı. Məhz bu səbəbdən hasilat işlərinin miqyasına məhdudiyyətlər tətbiq edilmişdi.
Bununla belə, inşaat sahəsində quma artan ciddi tələbat səbəbindən tikinti şirkətləri hasilatın yenidən əvvəlki həcmlərdə bərpa olunmasını tələb edirdilər.
Yekunda, hökumət çay yatağının təbii axarını pozmadan təhlükəsiz hasilata şərait yaradan standart layihənin işlənib-hazırlanmasını sifariş etməyi qərara alıb. Layihənin icrası üçün büdcədən 25.2 milyon dram (təqribən 66 min dollar) həcmində vəsait ayrılacaq.скачать dle 11.3

В Армении планируют возобновить добычу песка из русла реки Араз по новым правилам
Правительство Армении разработает проект, направленный на упорядочение добычи песка из русла пограничной реки Араз.
Как передает Median.Az со ссылкой на армянские СМИ, соответствующее решение принято на заседании Кабмина в четверг.
Бесконтрольная добыча песка привела к изменению русла реки, что могло создать риски для линии государственной границы. В связи с этим объемы работ были ограничены.
В то же время строительный сектор выступил с запросом на возобновление добычи в прежних объемах на фоне высокого спроса на песок.
В результате правительство намерено заказать разработку типового проекта, который позволит вести добычу без изменения русла реки. На эти цели будет выделено 25.2 млн драмов (около 66 тыс. долларов)