Polkovnikin ölümündən sonra üzə çıxan CİNAYƏTİ: Dövlətə BİR MİLYON ZİYAN VURUB - FOTO
Hərbi Hava Qüvvələrinin sabiq komandan müavini mərhum polkovnik Mayis Orucəliyevin cinayət əməli ortaya çıxıb.
"Qafqazinfo"ya istinadən xəbər verir ki, polkovnik xüsusilə külli miqdarda mənimsəmədə ittiham olunur.
Cinayət işinin istintaqı Azərbaycan Respublikası Hərbi Prokurorluğunun İstintaq İdarəsində aparılıb. İş üzrə dövlətə dəymiş ziyan 1 milyon manata yaxındır.
Təqsirləndirilən şəxsin həyat yoldaşı hüquqi varis qismində tanınıb. M.Orucəliyev öldüyü üçün təqsiri sübuta yetirildiyi halda yekunda cinayət işinə bəraətverici əsaslar olmadan xitam veriləcək. Dəymiş ziyanın ödənilməsi isə mərhumun əmlakı hesabına təmin oluna bilər.
Fotoda Mayis Orucəliyev
Cinayət Məcəlləsinin 179.4-cü (xüsusilə külli miqdarda mənimsəmə) və 341.2.3-cü (vəzifə səlahiyyətlərini aşma) ağır nəticələrə səbəb olan vəzifə səlahiyyətlərindən sui-istifadə) maddələri korrupsiya cinayətləri arasında ağır maddələrdən hesab edilir.
Qeyd edək ki, polkovnik Orucəliyev uzun müddət Hərbi Hava Qüvvələrinin sabiq komandanı general-leytenant Ramiz Tahirovun müavini işləyib. 2022-ci ildə 57 yaşında xəstəlik səbəbindən vəfat edib.
Xatırladaq ki, analoji hal müdafiə nazirinin sabiq müavini, Maddi-Texniki Təminat Baş İdarəsinin keçmiş rəisi, mərhum general-leytenant Fuad Məmmədovla da bağlı yaşanmışdı. O və iki şirkət əməkdaşı xüsusilə külli miqdarda mənimsəmədə ittiham olunublar. F.Məmmədov öldüyünə görə onu hüquqi varisi təmsil edib, məhkəmə ölümündən 5 il sonra ittiham edilən generalın cinayət işinə bəraətverici əsaslar olmadan xitam verib. Mərhumun üzərinə həbs qoyulmuş Badamdar qəsəbəsində yerləşən böyük torpaq sahəsi, Mərdəkandakı bağ evi, bahalı avtomobilləri və digər külli miqdarda qiymətləndirilən əmlakları dövlət nəfinə müsadirə olunub.

Заместитель Рамиза Таирова посмертно обвиняется в присвоении 1 млн - ФОТО
Как передает Qafqazinfo, бывший высокопоставленный офицер обвиняется в присвоении государственных средств в особо крупном размере.
Следствие по делу велось в Следственном управлении Военной прокуратуры Азербайджана. Согласно материалам дела, ущерб, нанесенный государству, оценивается почти в 1 миллион манатов.
Поскольку обвиняемый скончался, в качестве его юридического правопреемника к процессу привлечена супруга. В случае подтверждения вины Оруджалиева производство по делу будет прекращено по нереабилитирующим основаниям. Возмещение материального ущерба при этом планируется взыскать за счет имущества покойного.
Маис Оруджалиев
Инкриминируемые ему деяния по статьям 179.4 (присвоение в особо крупном размере) и 341.2.3 (злоупотребление должностными полномочиями, повлекшее тяжкие последствия) УК АР относятся к категории тяжких коррупционных преступлений.
Полковник Маис Оруджалиев долгие годы занимал пост заместителя экс-командующего ВВС генерал-лейтенанта Рамиза Таирова. Он ушел из жизни в 2022 году в возрасте 57 лет после продолжительной болезни.
Стоит отметить, что это не первый подобный прецедент. Ранее аналогичное разбирательство коснулось покойного генерал-лейтенанта Фуада Мамедова, бывшего замминистра обороны и начальника Главного управления материально-технического обеспечения. Спустя пять лет после его смерти суд закрыл дело без оправдательного вердикта, а все арестованное имущество генерала было конфисковано в пользу государства.