Qazaxıstan Rusiyadan enerji asılılığını dayandırır
Qazaxıstan yeni enerji obyektlərinin uğurla istifadəyə verilməsi şərti ilə 2027-ci ildən etibarən Rusiyadan elektrik enerjisi tədarükündən imtina etməyi planlaşdırır.
"Zakon.kz" saytına istinadən xəbər verir ki, bu barədə mətbuat konfransı zamanı energetika nazirinin müavini Sunqat Yesimxanov məlumat verib.
S.Yesimxanovun sözlərinə görə, əgər dövlət nəzərdə tutulan bütün obyektləri istismara verərsə, rəhbərlik atom elektrik stansiyasının inşasının tamamlanmasını gözləmədən Rusiya elektrik enerjisinin idxalını dayandıra biləcək. O, ötən il Qazaxıstanda 123,1 milyard kVt·saat elektrik enerjisinin istehsal olunduğunu, istehlakın isə 124,6 milyard kVt·saat təşkil etdiyini diqqətə çatdırıb.
Nazir müavini həmçinin əlavə edib ki, Qazaxıstan Rusiyadan aldığı elektrik enerjisinin bir qismini Qırğızıstana təkrar ixrac edir.
Aprelin əvvəlində "Samruk-Enerqo" holdinqinin idarə heyətinin sədri Kayrat Maksutov bildirib ki, Qazaxıstan üç İstilik Elektrik Mərkəzinin (İEM) inşası üçün podratçı qismində Rusiya əvəzinə Sinqapuru seçib. Həmin İEM-lər Semey, Ust-Kamenoqorsk və Kokşetau şəhərlərində tikilməlidir.
Qeyd olunan sonuncu şəhərdə Rusiyanın iştirakı olmadan artıq tikinti işlərinə başlanılıb. Hökumət bunu "Rusiya tərəfindən ucuzlaşdırılmış maliyyələşdirmə üzrə zəmanətlərin olmaması" ilə əlaqələndirib.
2026-2030-cu illəri əhatə edən kömür generasiyasının inkişafı üzrə milli layihə çərçivəsində Qazaxıstanda səkkiz yeni elektrik stansiyası fəaliyyətə başlamalı, daha 11 stansiya isə modernləşdirilməlidir. Layihənin əsas məqsədi elektrik generasiyasını artırmaq və onun səmərəliliyini yüksəltməkdir.
2025-ci ildə Rusiya və Qazaxıstan ölkədə ilk AES-in inşasına start veriblər. Stansiyanın istismara verilməsi 2035-2036-cı illərə planlaşdırılır. Ümumilikdə Astana üç atom elektrik stansiyası tikməyi nəzərdə tutur. Onlardan birinin inşasını Çin həyata keçirməlidir.скачать dle 11.3

Казахстан планирует отказаться от электричества из России
Как передает Median.Az со ссылкой на Zakon.kz, об этом заявил заместитель министра энергетики Сунгат Есимханов на пресс-конференции.
По словам Есимханова, если страна введет все запланированные объекты, то власти не будут дожидаться окончания строительства атомной электростанции и смогут отказаться от поставок электроэнергии из России. Он уточнил, что в прошлом году в Казахстане произвели 123.1 млрд кВт⋅ч электроэнергии, а потребили 124.6 млрд кВт⋅ч.
Есимханов также отметил, что Казахстан реэкспортирует часть закупаемой у России электроэнергии в Кыргызстан.
В начале апреля председатель правления холдинга "Самрук-Энерго" Кайрат Максутов сообщил, что Казахстан вместо России выбрал в качестве подрядчика для строительства трех теплоэлектроцентралей Сингапур. ТЭЦ должны быть построены в Семее, Усть-Каменогорске и Кокшетау.
В последнем городе уже начато строительство без участия России, власти сослались на отсутствие гарантий на "удешевленное финансирование с российской стороны".
В рамках национального проекта по развитию угольной генерации на 2026-2030 годы в Казахстане должны быть запущены восемь новых электростанций, а еще 11 должны пройти модернизацию. Цель проекта - наращивание электрогенерации и повышение ее эффективности.
В 2025 году Россия и Казахстан начали строительство первой в стране АЭС. Начало эксплуатации запланировано на 2035-2036 годы. Всего Астана собирается построить три атомные станции. Строительством одной из них должен заниматься Китай.