İşləyən vətəndaşların pensiyaları nə qədər artacaq? - FOTO
"Prezident İlham Əliyevin imzaladığı "Əmək pensiyalarının indeksləşdirilməsi haqqında" Sərəncam ilə bu ilin əvvəlindən bütün növ əmək pensiyaları indeksləşdirilərək artırıldı. 1 milyon 100 min vətəndaşımızı əhatə edən artımlar əvvəlki ildəki ortaaylıq əməkhaqqındakı artım faizinə uyğunlaşdırıldı".
Bəs, bu il işləyən vətəndaşlarımızın pensiyaları nə qədər artırılacaq?
Deputat qeyd edib ki, mövcud qanunvericiliyə əsasən, yaşa görə əmək pensiyası təyin edildikdən sonra işləməyə davam edən pensiyaçıların pensiyası sonradan toplanmış kapitala uyğun olaraq 6 ildən sonra yenidən hesablanaraq pensiyaya əlavə olunur:
"6 ildən sonra vətəndaşın fərdi hesabının sığorta hissəsində ödənilən məcburi dövlət sosial sığorta haqlarının 90 faizi nəzərə alınmaqla pensiya kapitalı qeydə alınır. Pensiyada yeni artım üçün işlədiyi dövr üzrə toplanmış pensiya kapitalı 72-yə (144 - 72 (pensiya təyin edilən tarixdən sonra işlədiyi ayların sayı) bölünməklə pensiya məbləği yenidən hesablanır.
Bununla yanaşı, işləyən vətəndaşlarımızın pensiyalarında bu il iki dəfə artım mümkündür. Həmin şəxsin aldığı pensiya mövcud qaydalara əsasən 9.3 faizə indeksləşdirilərək artırılır. Daha sonra onun 6 illik iş müddəti tamamlanırsa, pensiyasına əlavə olunur".
"Məsələn, vətəndaşımıza 1 may 2020-ci il tarixində yaşa görə ümumi əsaslarla əmək pensiyası təyin edilib və şəxs işləməyə davam edib. 2025-ci ilin sonunda həmin vətəndaşımızın pensiya məbləği 800 manat olub. Onun pensiya məbləği 1 may 2026-cı il tarixində pensiya təyin edildikdən sonra 6 il işlədiyi üçün yenidən hesablanır. Şəxsin fərdi hesabının sığorta hissəsində bu müddətdə 25 200 manat (ödənilən məcburi dövlət sosial sığorta haqlarının 90 faizi nəzərə alınmaqla) pensiya kapitalı qeydə alınıb. Bu halda şəxsin həmin dövr üzrə toplanmış pensiya kapitalı (25 200 manat) 72-yə bölünməklə pensiya məbləği yenidən hesablanır. Bu o deməkdir həmin şəxsin pensiyasına 350 manat əlavə olunur. Amma həmin vətəndaşımız əmək pensiyası aldığına görə onun pensiyası yanvarın 1-dən indeksləşdirilib. Bu ilin may ayında həmin şəxsin yeni pensiya məbləği belə olur: 800 manat + 74.4 manat (800 manat x 9.3%) + 350 manat = 1224.4 manat.
Göründüyü kimi, əmək fəaliyyəti davam edən pensiyaçılarımız işləməkdə davam edərlərsə və 6 il iş müddəti bu il tamam olarsa o zaman həm indeksasiya artımından, həm də yenidən hesablanma artımından faydalana bilər", - deputat qeyd edib.

Насколько вырастут пенсии работающих граждан? - ФОТО
Распоряжением Президента Ильхама Алиева "Об индексации трудовых пенсий" с начала 2026 года все виды трудовых пенсий были проиндексированы и увеличены. Повышение, охватившее 1 100 000 граждан, было приведено в соответствие с процентом роста среднемесячной заработной платы за предыдущий год.
Об этом в соцсетях написал депутат Вугар Байрамов.
Но насколько вырастут пенсии работающих граждан в этом году?
Парламентарий отметил, что согласно действующему законодательству, если пенсионер продолжает работать после назначения трудовой пенсии по возрасту, его пенсия пересчитывается через шесть лет в соответствии с накопленным за этот период капиталом и прибавка добавляется к пенсии.
"По истечении шести лет на индивидуальном счёте гражданина в страховой части фиксируется пенсионный капитал с учётом 90% уплаченных обязательных государственных взносов социального страхования. Для нового увеличения пенсии накопленный за период работы пенсионный капитал делится на 72 (144 - 72, где 72 - количество месяцев работы после даты назначения пенсии), и сумма пенсии пересчитывается.
Вместе с тем, в этом году для работающих граждан возможно двойное увеличение пенсий. Сначала пенсия данного лица индексируется и увеличивается на 9.3% согласно с действующим правилом. Затем, если его шестилетний стаж работы завершается, к пенсии добавляется соответствующая прибавка.
Допустим, гражданину 1 мая 2020 года была назначена трудовая пенсия по возрасту на общих основаниях, и он продолжил работать. К концу 2025 года размер его пенсии составлял 800 манатов. 1 мая 2026 года его пенсия пересчитывается, поскольку после назначения пенсии он проработал шесть лет. На индивидуальном страховом счёте за этот период зафиксирован пенсионный капитал в размере 25 200 манатов (с учётом 90% уплаченных обязательных государственных взносов социального страхования). В этом случае накопленный пенсионный капитал (25 200 манатов) делится на 72, и пенсия пересчитывается. Это означает, что к пенсии данного лица прибавляется 350 манатов. Однако, поскольку этот гражданин получает трудовую пенсию, его пенсия была проиндексирована с 1 января. Таким образом, в мае текущего года новый размер его пенсии составит: 800 манатов + 74.4 маната (800 манатов x 9.3%) + 350 манатов = 1 224.4 маната.
Как видно, пенсионеры, продолжающие трудовую деятельность, при условии завершения шестилетнего стажа работы в этом году, смогут воспользоваться как увеличением от индексации, так и прибавкой от перерасчёта", - подчеркнул депутат.