Kirayə mənzillərin qiymətində ARTIM GÖZLƏNİLİR?
"Kirayə mənzillərlə bağlı bəzi cərimələr artırılıb. Belə ki, kirayə münasibətlərinə müqavilə bağlamadan daxil olmaq artıq inzibati məsuliyyət yaradır. Əvvəllər bu qaydanı pozanlara tətbiq olunan cərimə 30 manat idisə, hazırda bu məbləğ 300 manata qədər yüksəldilib".
xəbər verir ki, bunu Baku.ws-ə açıqlamasında Azərbaycan Qiymətləndiricilər Cəmiyyətinin (AQC) sədri Vüqar Oruc bildirib.
Onun sözlərinə görə, bu addımın əsas məqsədi kirayə bazarında münasibətlərin rəsmiləşdirilməsi və şəffaflığın artırılmasıdır.
"Eyni zamanda, bu qərar vergidən yayınma hallarının qarşısını almağa, daha çox şəxsin vergi sisteminə cəlb olunmasına xidmət edir. Bu isə ümumilikdə iqtisadiyyat üçün vacib hesab olunur və kirayə münasibətlərinin daha sivil, beynəlxalq standartlara uyğun qurulmasına şərait yaradır.
Bu dəyişikliklərin qiymətlərə təsiri məsələsinə gəldikdə isə, ehtimal olunur ki, kirayə bazarında münasibətlər tam hüquqi çərçivəyə salındıqca qiymətlərdə artım müşahidə oluna bilər. Çünki ev sahibləri ödədikləri vergiləri və əlavə xərcləri kirayə haqqına daxil etməyə çalışacaqlar. Oxşar hallar digər ölkələrdə də müşahidə olunur".
Vüqar Oruc hesab edir ki, hazırda kirayədən əldə olunan illik gəlirin mənzilin ümumi dəyərinə nisbəti göstərir ki, bir mənzil təxminən 20-21 il ərzində öz dəyərini geri qaytarır:
"Bu müddət bəzi digər ölkələrlə müqayisədə daha uzundur. Buna görə də kirayə qiymətlərində müəyyən artımın baş verməsi təbii sayılır.
Bununla belə, yalnız cərimələrin artırılması və inzibati tədbirlərin sərtləşdirilməsi ilə problemi tam həll etmək çətin ola bilər. Daha effektiv yanaşma kimi vergi yükünün azaldılması göstərilir. Hazırda kirayə gəlirlərinə tətbiq olunan vergi dərəcəsi 14 faizdən 10 faizə endirilib.
Təklif edirik ki, bu göstərici beş faiz səviyyəsinə salınsın. Bu halda ev sahibləri vergini daha rahat ödəyər, kirayə münasibətlərini gizlətməyə ehtiyac qalmaz və bu da qiymətlərə ciddi təzyiq yaratmaz".скачать dle 11.3

Ожидается ли рост цен на арендное жильё?
Увеличен размер некоторых штрафов, связанных с арендным жильем. Так, вступление в арендные отношения без заключения договора теперь влечёт административную ответственность. Если ранее за нарушение этого правила штраф составлял 30 манатов, то сейчас он повышен до 300 манатов.
Об этом в своем заявлении для Baku.ws сказал председатель Общества оценщиков Азербайджана Вугар Орудж.
По его словам, основная цель данного шага - формализация арендных отношений и повышение прозрачности на рынке.
"В то же время это решение направлено на предотвращение уклонения от уплаты налогов и вовлечение большего числа граждан в налоговую систему. В целом это важно для экономики и способствует формированию более цивилизованных арендных отношений, соответствующих международным стандартам.
Что касается вопроса влияния этих изменений на цены, предполагается, что по мере полного введения арендных отношений в правовые рамки может наблюдаться рост цен, поскольку владельцы жилья будут стремиться включить уплачиваемые налоги и дополнительные расходы в арендную плату. Аналогичные ситуации наблюдаются и в других странах", - отметил Вугар Орудж.
Он считает, что в настоящее время соотношение годового дохода от аренды к общей стоимости жилья показывает, что одна квартира окупается примерно за 20-21 год.
"Этот срок длиннее по сравнению с некоторыми другими странами. Поэтому определённый рост арендных цен считается естественным.
Тем не менее полностью решить проблему только за счёт увеличения штрафов и ужесточения административных мер будет сложно. Более эффективным подходом может стать снижение налоговой нагрузки. В настоящее время ставка налога на доходы от аренды снижена с 14% до 10%.
Мы предлагаем довести этот показатель до 5%. В этом случае владельцам жилья будет легче платить налоги, отпадёт необходимость скрывать арендные отношения, и это не окажет серьёзного давления на цены", - добавил Вугар Орудж.скачать dle 11.3