Stalinin Azərbaycanda həbsdə yatdığı qala təmirə bağlanır
Lənkəran şəhərində yerləşən yerli əhəmiyyətli memarlıq abidəsi olan Dairəvi qalada (Zindan) bərpa işlərinə başlanılıb. Mədəniyyət Nazirliyinin sifarişi ilə aparılan bərpa işləri Mədəniyyət Nazirliyi yanında Mədəni İrsin Qorunması, İnkişafı və Bərpası üzrə Dövlət Xidmətinin nəzarəti altında həyata keçiriləcək.
Bu barədə dövlət xidməti məlumat yayıb.
Bildirilib ki, bərpa işlərinin aparılmasında məqsəd abidənin tarixi görkəminin qorunması, konstruktiv dayanıqlılığının təmin edilməsi və ziyarətçilərin rahatlığı üçün müvafiq infrastrukturun yaradılmasıdır. Layihə çərçivəsində qalanın dam örtüyü bərpa olunacaq, təbii təsirlər nəticəsində yararsız hala düşmüş daşlar orijinalına uyğun materiallarla əvəz ediləcək, hörgülərarası birləşmələr xüsusi məhlulla doldurulacaq. Eyni zamanda, tikilinin aşınma və nəmə qarşı davamlılığını artırmaq məqsədilə qoruyucu məhlullar tətbiq olunacaq, ərazidə abadlıq və infrastruktur işləri görüləcək.
Bərpa işləri yekunlaşdıqdan sonra qala yenidən ziyarətçilərin istifadəsinə veriləcək.
Qeyd edək ki, bir neçə il öncə Dairəvi qalanın dam örtüyünün çökməsi nəticəsində abidə qəzalı vəziyyətə düşüb. Sonrakı dövrdə bərpa ilə bağlı layihə-smeta sənədləri hazırlanıb, müvafiq dövlət qurumları ilə razılaşdırılıb və müsbət ekspert rəyi alınıb.
Məlumat üçün bildirək ki, cənub dayaq məntəqəsi olan Dairəvi qalanın (hündürlüyü 20 metr, diametri 72 metr) statusu isə zaman-zaman dəyişib. Qala 1869-cu ildən 1959-cu ilə qədər həbsxana kimi istifadə olunub. Məhz buna görə də qalaya "Zindan qala" deyilir. Tarixi qalada hətta 1903-1904-cü illərdə poçt qatarını qarət etdiyinə görə həbs olunan İosif Stalin də dustaq kimi saxlanılıb. Lakin sonradan yoldaşlarının köməyi ilə həbsdən qaça bilib. Həbsxana 140 nəfər üçün nəzərdə tutulsa da, qalada 310 nəfərə qədər məhbus saxlanılıb. Dustaqlar buraya Dairəvi qala ilə Mayak arasında olan gizli yeraltı yol ilə gətirilirmişlər. Bu yeraltı yolda iki nəfər sərbəst hərəkət edə bilirmiş. Sonradan həmin yol yeraltı sularla dolduğuna görə hazırda istifadəsi mümkün deyil. 1970-1990-cı illərdə qalada tikiş sexi fəaliyyət göstərib.скачать dle 11.3

В Азербайджане реставрируют крепость, где содержался Сталин
В Лянкяране стартовали работы по восстановлению памятника архитектуры местного значения - Круглой крепости (Зиндан). Реставрация проводится по заказу Министерства культуры под контролем Государственной службы по охране, развитию и восстановлению культурного наследия Азербайджана.
Как сообщает Oxu.Az, работы направлены на сохранение исторического облика объекта, укрепление конструкций и обеспечение безопасного посещения.
Причиной начала реставрации стало аварийное состояние крепости, возникшее после обрушения кровли несколько лет назад. В связи с этим были подготовлены проектно-сметные документы, согласованные с профильными структурами и получившие положительное экспертное заключение.
В рамках проекта предусмотрено восстановление кровли, замена повреждённых камней на аналогичные по материалу, укрепление межкаменных швов специальным раствором. Для защиты от влаги и внешних воздействий будут применены специальные составы. Также запланированы благоустроительные работы и создание необходимой инфраструктуры для посетителей.
После завершения реставрации крепость вновь откроют для посещения.
Следует отметить, что Круглая крепость (высота - 20 м, диаметр - 72 м) в разные периоды имела различное назначение. С 1869 по 1959 год она использовалась как тюрьма и получила название "Крепость Зиндан".
По историческим данным, в начале XX века здесь содержался Иосиф Сталин, арестованный в 1903-1904 годах по делу об ограблении почтового поезда. Позднее он совершил побег при помощи соратников.
Тюрьма была рассчитана на 140 человек, однако фактически в ней содержалось до 310 заключённых. Их доставляли по подземному ходу между крепостью и маяком, рассчитанному на передвижение двух человек, однако позже он был выведен из строя из-за грунтовых вод.