ŞAD XƏBƏR: Xankəndidə şəhərdaxili avtobus marşrutları fəaliyyətə başlayır
Xankəndi şəhərində müasir nəqliyyat infrastrukturunun qurulması istiqamətində ardıcıl işlər aparılır. Bu çərçivədə şəhərin ictimai nəqliyyat şəbəkəsi planı hazırlanıb və yeni marşrut şəbəkəsi üzrə marşrutlar artıq istifadəyə verilir.
Azərbaycan Yerüstü Nəqliyyat Agentliyindən (AYNA) verilən məlumata görə, yeni marşrut şəbəkəsi şəhərin bütün vacib nöqtələrini birləşdirərək sakinlər üçün fasiləsiz və keyfiyyətli nəqliyyat xidmətini təmin edəcək.
Sakinlərin rahatlığını və şəhərin vacib nöqtələri arasında fasiləsiz gediş-gəlişi təmin etmək məqsədilə üç marşrut xətti müəyyən edilib:
1 nömrəli avtobus: "Qarabağ Universitetinin Klinikası - Xankəndi Tikiş Fabriki";
2 nömrəli avtobus: "Kərkicahan qəsəbəsi - Dəmiryol və Avtovağzal kompleksi";
3 nömrəli avtobus: "Qarabağ Universitetinin Klinikası - 1-ci dairə".
Yeni marşrutlar üzrə ümumilikdə 62 dayanacaq məntəqəsi təşkil edilib və müvafiq nişanlarla təchiz olunub.
Sərnişindaşımalar "BakuBus" MMC-yə məxsus ekoloji təmiz elektrik avtobusları vasitəsilə həyata keçiriləcək. İlkin mərhələdə 10 ədəd nəqliyyat vasitəsi 14-15 dəqiqəlik intervalla xidmət göstərəcək.
Ödəniş sistemi tamamilə nağdsız qaydada tənzimlənir:
- Fiziki "BakıKart";
- QR-biletlər;
- NFC texnologiyası (istənilən bank kartı, "Google Pay" və "Apple Pay").
Sakinlər "BakıKart"ın balansını şəhərdə yerləşdirilən ödəniş terminalları vasitəsilə artıra bilərlər.
AYNA-nın Monitorinq mərkəzi avtobusların hərəkətinə real vaxt rejimində nəzarət edəcək. Qeyd edək ki, "BakuBus"ın müasir standartlara cavab verən bu təcrübəsi artıq Bakı və Gəncə şəhərlərində də uğurla tətbiq olunur.скачать dle 11.3

В Ханкенди запускают городские автобусные маршруты
В Ханкенди запускаются городские автобусные маршруты, которые обеспечат бесперебойное и качественное транспортное сообщение по ключевым направлениям города.
Как сообщили в Агентстве наземного транспорта Азербайджана (AYNA), в рамках создания современной транспортной инфраструктуры разработан и уже внедряется новый план сети общественного транспорта.
Отмечается, что маршруты охватят все важные точки города. В частности, маршрут №1 будет курсировать по направлению "Клиника Карабахского университета - Ханкендинская швейная фабрика", маршрут №2 - "поселок Кяркиджахан - железнодорожно-автовокзальный комплекс", а маршрут №3 - "Клиника Карабахского университета - 1-е кольцо".
Всего по линиям определены 62 автобусные остановки, где уже установлены соответствующие знаки.
Перевозки будут осуществляться экологически чистыми электробусами компании BakuBus. На начальном этапе на линии выйдут 10 транспортных средств с интервалом движения 14-15 минут.
Оплата проезда будет осуществляться исключительно в безналичной форме - с использованием BakıKart, QR-билетов, а также через NFC с помощью банковских карт и мобильных платежных систем, включая Google Pay и Apple Pay. Пополнение физических карт возможно через терминалы на территории города.
В агентстве также сообщили, что движение автобусов будет контролироваться в режиме реального времени через мониторинговый центр AYNA.скачать dle 11.3