23.04.2026 19:40 684
Avropa Şurasının prezidenti António Costa X platformasında yazıb ki, Aİ-nin Ukraynada ədalətli və davamlı sülhə nail olmaq strategiyası iki əsas istiqamətə əsaslanır: Ukraynanın gücləndirilməsi və Rusiyaya təzyiqin artırılması. Onun sözlərinə görə, bu gün hər iki istiqamət üzrə irəliləyiş əldə olunub.
O əlavə edib ki, bu qərar Ukraynaya 2026–2027-ci illərdə maliyyə və hərbi dəstək verəcək kreditin ayrılmasını nəzərdə tutur. Bununla yanaşı, Aİ Rusiyaya qarşı onun müharibə aparmaq imkanlarını azaltmağa yönəlmiş 20-ci sanksiya paketini də qəbul edib.
Aİ ölkələrinin səfirləri kredit və sanksiya paketini çərşənbə günü, Macarıstan vetonu geri götürdükdən sonra təsdiqləyiblər.
Ukrayna prezidenti Volodymyr Zelenskyy bu gün Aİ liderlərinin görüşündə iştirak etmək və ayrıca danışıqlar aparmaq üçün Kiprə səfər edəcək. Onun Ursula von der Leyen və António Costa ilə görüşü planlaşdırılır.
Zelenski X platformasında bildirib ki, bu gün ölkənin müdafiəsi və Aİ ilə münasibətlər baxımından mühüm gündür. Onun sözlərinə görə, Ukraynaya dəstək üçün 90 milyard avroluq kredit iki il müddətinə artıq açılıb və bu, uzunmüddətli müharibə fonunda ölkənin maliyyə sabitliyi üçün böyük əhəmiyyət daşıyır.скачать dle 11.3

ЕС окончательно одобрил выделение кредита Украине в 90 млрд евро
«Стратегия ЕС по достижению справедливого и прочного мира в Украине опирается на два столпа: укрепление Украины и усиление давления на Россию. Сегодня мы продвинулись вперед по обоим направлениям», — написал президент Европейского совета Антонио Кошта в X.
Он добавил, что под этим подразумевается выделение кредита Украине, который обеспечит финансовую и военную поддержку страны в 2026-2027 годах. А также принятие ЕС 20 пакета санкций против России, который «снизит ее способность вести войну».
Послы стран ЕС одобрили кредит и пакет санкций в среду после того, как Венгрия сняла вето.
Президент Украины Владимир Зеленский сегодня прилетит на Кипр, чтобы принять участие во встрече лидеров ЕС и провести отдельные переговоры с главами ЕС Урсулой фон дер Ляйен и Антонио Кошта.
«Сегодня важный день для нашей обороны и для наших отношений с Европейским союзом. Европейский кредит поддержки Украины разблокирован — 90 миллиардов евро на два года», — написал Зеленский в эфире X. Он добавил, что это важно, что Украина «получает такой уровень финансовой стабильности — после более чем четырех лет полномасштабной войны».скачать dle 11.3