Azərbaycanda məktəblərdə KÜTLƏVİ YOXLAMALARA başlanıldı
Azərbaycanın bir neçə rayonunun məktəblərində yuxarı sinif şagirdləri arasında kütləvi yoxlamalara start verilib.
"Trend"ə istinadla xəbər verir ki, yoxlamalar, əsasən, Abşeron rayonu, Sumqayıt şəhəri və ətraf ərazilərdə yerləşən təhsil müəssisələrini əhatə edir.
Hüquq-mühafizə orqanlarının əməkdaşları məktəblərdə şagirdlərin çantalarını və üzərilərində olan əşyaları yoxlayaraq qadağan olunmuş predmetlərin olub-olmamasını araşdırırlar. Bu predmetlərə kəsici-deşici alətlər, tütün məmulatları və digər təhlükəli vasitələr daxildir.
Son günlər müəllimlər valideynlərə müraciət edərək uşaqların məktəbə getməzdən əvvəl çantalarının yoxlanılmasını tövsiyə edirlər. Bildirilir ki, bu tədbirlər məktəblərdə son vaxtlar baş verən insidentlərin artması ilə əlaqədardır.
Gözlənilməz yoxlamalar çərçivəsində yetkinlik yaşına çatmayanlarla iş üzrə inspektorlar dərs zamanı siniflərə daxil olaraq şagirdlər üzərində baxış keçirirlər. Qadağan olunmuş əşyalar aşkar edilən şagirdlər əlavə söhbət üçün ayrılır, hadisə ilə bağlı məktəb rəhbərliyi və valideynlər dərhal məlumatlandırılır.
Xatırladaq ki, bir neçə gün əvvəl Bakının 286 nömrəli orta məktəbində 9-cu sinif şagirdi sinif yoldaşının üzərinə spirt tökərək onu yandırıb. Hadisədən sonra məktəb rəhbərliyi dərhal təcili tibbi yardım çağırıb, zərərçəkənə ilkin yardım göstərildikdən sonra o, xəstəxanaya yerləşdirilib.
Faktla bağlı şübhəli şəxs polis tərəfindən saxlanılıb, məhkəmənin qərarı ilə barəsində həbs qətimkan tədbiri seçilib.скачать dle 11.3

В школах Азербайджана начались массовые проверки
Как сообщает Trend, проверки в основном охватывают общеобразовательные учреждения, расположенные в Абшеронском районе, городе Сумгайыт и прилегающих территориях.
Сотрудники правоохранительных органов проводят в школах досмотр портфелей учащихся и находящиеся при них личных вещей, проверяя наличие запрещённых предметов. К таковым относятся колюще-режущие предметы, табачные изделия и иные опасные средства.
В последние дни учителя обращаются к родителям с рекомендацией проверять содержимое портфелей своих детей перед отправкой в школу. Сообщается, что данные меры связаны с участившимися в последнее время инцидентами в школах.
В рамках внезапных проверок инспекторы по делам несовершеннолетних входят в классы во время занятий и проводят осмотр школьников. Ученики, у которых обнаруживаются запрещённые предметы, отводятся для дополнительной беседы. О каждом выявленном случае незамедлительно уведомляются руководство школы и родители учащегося.
Напомним, что несколько дней назад в средней школе №286 города Баку ученик 9-го класса облил одноклассника спиртом и поджёг его. После произошедшего руководство школы немедленно вызвало скорую медицинскую помощь. Пострадавшему была оказана первая помощь, после чего он был госпитализирован.
Подозреваемый был задержан полицией. Решением суда в его отношении избрана мера пресечения в виде ареста.